Se stoupající oblibou elektromobilů se rychle rozšiřuje také síť nabíjecích stanic, které nyní najdete třeba na parkovišti u supermarketu nebo rychlého občerstvení. Zároveň se díky technologickému vývoji zvyšuje dojezd elektromobilů a rychlost jejich dobíjení.
To vše přispívá k tomu, že se elektromobil stává automobilem budoucnosti.
Elektromobil a cena
Cena elektromobilu obvykle odradí i toho nejzapálenějšího ekologa. Vždyť můžete zajít do bazaru a tam si koupit klasické ojeté auto se spalovacím motorem, které vás vyjde na pár desítek tisíc. Tak proč investovat do elektromobilu?
U elektroauta například nemusíte řešit pravidelné náklady za výměnu oleje, olejového filtru nebo svíček. Levnější provoz je právě jednou z výhod, které odborníci a nadšenci do elektromobilů zmiňují nejčastěji.
Jaké další výhody plynou z vlastnictví elektromobilu?
- Díky registrační značce EL využíváte české dálnice zdarma, nemusíte si kupovat dálniční známku.
- Pokud je elektromobil firemní, nemusíte odvádět silniční daň.
- V Praze můžete bezplatně parkovat na modrých zónách. Za takové parkovací místo byste normálně zaplatili nemalé peníze.
- V Ostravě můžete parkovat na místech pro vozidla s parkovací kartou R nebo A.
- V Plzni parkujete ve smíšených zónách po dobu 24 h zadarmo.
- Elektromobil může sloužit také jako záložní zdroj energie pro vaši domácnost.
Tesla navíc není jediné elektroauto na trhu. Kromě automobilek BMW, Mercedes Benz, Toyota nebo Fiat vyrábí a prodává elektroauta také například Škoda a Dacia. Zároveň se na trhu s elektroauty čím dál tím více prosazují také čínští výrobci.
Nejlevnější typ elektromobilu, který v současné době můžete potkat na silnici (článek vyšel v červenci 2022), je Dacia Spring Electric. Vyjde vás okolo 500 000 Kč. A pokud nelpíte na novém autě, alternativou může být koupě ojetého elektroauta na rozvíjejícím se bazarovém trhu s elektromobily.
S domácím nabíjením ušetříte
Jako majitel elektroauta získáte možnost odebírat elektřinu v levnějším tarifu s výhodnou sazbou D27d. Levnější elektřinu (v určitý předem daný časový interval v průběhu dne) můžete využívat nejenom pro nabíjení svého auta, ale i pro celou domácnost.
Pokud uvažujete o pořízení elektroauta, zvažte také pořízení domácí dobíjecí stanice. S dobíjecí stanicí dobijete elektroauto až 10× rychleji, než kdybyste využili klasickou zásuvku. Chytrá dobíjecí stanice dokáže navíc vaše elektroauto nabíjet podle vytíženosti domácí sítě tak, abych nedošlo k překročení sjednaného příkonu. V rámci státní dotace Nová zelená úsporám vám stát na její realizaci přispěje až 30 000 Kč.
Spotřeba elektromobilu vs. spotřeba auta se spalovacím motorem
Jak si stojí provoz elektromobilu se spotřebou 20 kWh na 100 km ve srovnání se stejným typem vozu s konvenčním pohonem a spotřebou 7 až 8 l na 100 km?
- Pokud dobíjíte ve veřejné dobíjecí stanici, vyjde vás 100 km jízdy na cca 200 Kč až 300 Kč.
- Pokud dobíjíte z domácí zásuvky, dostanete se na cenu 120 Kč až 140 Kč.
- Stejná cesta klasickým autem vyjde na 330 Kč až 376 Kč.
Nejvíce tak ušetříte s domácím nabíjením, se kterým vás 100 km vyjde téměř 3× levněji než v klasickém autě na spalovací motor. A to jsme ve srovnání pracovali s momentální (červen 2022) vysokou cenou elektřiny, která je na historicky nejvyšší úrovni.
TIP: Plánujete stavbu nebo rekonstrukci svého bydlení? S naší Hypotékou pro budoucnost můžete získat dotaci na domácí dobíjecí stanici pro elektromobily a zároveň ušetříte na poplatcích.
Rádi vám poskytneme informace také o dalších možnostech v oblasti státních dotací.
Díky kombinaci chytré domácí dobíjecí stanice a vlastní solární elektrárny bude provoz elektromobilu ještě výhodnější. Energii, kterou získáte „bezplatně“ během slunečních dnů, využijete kromě chodu domácnosti i na dobíjení elektroauta. Vyplatí se investice do fotovoltaiky? To se dočtete v tomto článku.
Díky kombinaci chytré domácí dobíjecí stanice a vlastní solární elektrárny bude provoz elektromobilu ještě výhodnější. Energii, kterou získáte „bezplatně“ během slunečních dnů, využijete kromě chodu domácnosti i na dobíjení elektroauta.
A co „venkovní nabíjení“, jak moc je dostupné?
Řadu lidí může od pořízení elektroauta odradit strach z toho, že nebudou mít kde své auto nabít. Díky rychle se rozšiřující infrastruktuře nabíjecích stanic ztrácí tato obava na významu. Podle poslední statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu je na území ČR k 31. 12. 2021 944 dobíjecích stanic s 1 841 body – reálnými nabíječkami, skrze které si svoji baterii dobijete. Nejvíce těchto nabíječek provozují společnost ČEZ, Pražská energetika a E.ON.
Je váš oblíbený obchod Lidl, Globus, Kaufland nebo Billa? Svůj elektromobil si můžete nabít, zatímco nakupujete. Nabíjecí stanici samozřejmě nenajdete u každé pobočky, ale třeba v Praze, Brně a Ostravě je pokrytí dobíjecích stanic na parkovišti výše zmíněných obchodních řetězců velké.
Chystáte se na delší trasu po ČR a nevíte, kde auto nabijete? Díky interaktivní mapě evmapa.cz si můžete jednoduše předem prohlédnout dobíjecí stanice, které máte po cestě. Anebo vám stačí klasické Mapy Google a Mapy.cz od Seznamu. Do vyhledávacího políčka zadejte nabíjecí stanice a na mapě se vám zobrazí ty nejbližší.
Se správnou technikou jízdy elektroauto i dobijete
Elektromobil můžete dokonce nabíjet i během jízdy, což prodlouží vaši dojezdovou vzdálenost. Stačí se jen naučit využívat proces rekuperace pohybové energie místo klasického brždění.
Co to znamená? Při každém zpomalení, kdy auto brzdí elektromotorem, získává brzdnou energii – nabíjí se. Využívejte mechanické brzdy jen v případě nutnosti a dojedete mnohem dál.
Výše zmíněné platí především pro jízdu ve městě, kde vlivem dopravy musíte často upravovat rychlost. Při cestě po dálnici proces rekuperace moc nevyužijete. Pokud zrovna nejedete po dálnici D1 v pátek odpoledne směrem na Brno…