Jaký typ společného účtu si zvolíte?
Pokud žijete v dlouhodobém vztahu, čeká vás i společné hospodaření. A to může vypadat různě. Důležité je, abyste si o finanční stránce dokázali promluvit:
- Má partner nějaké úspory?
- Nesvazují ho dluhy?
- Jak by za mě vypadalo ideální společné hospodaření?
Tak zní otázky, které je třeba otevřít a následně zodpovědět. V okamžiku, kdy vše proberete a dojdete do fáze, kdy si řeknete „Dobře, jdeme do toho. Kde začneme?” otevírají se před vám tři možnosti:
- Založíte si jeden účet, kam převedete veškeré finance.
- Každý si ponecháte svůj vlastní účet a založíte si ještě jeden nový – společný.
- Společný účet si nesjednáte, jen se domluvíte, jaké náklady hradíte vy a co platí váš partner.
Tip: Více informací k tomuto tématu najdete v článku:
Finance ve vztahu: Mít je na společném účtu, nebo každý zvlášť?
V čemu je společný účet pro partnery výhodný?
V případě, že se rozhodnete pro založení společného účtu manželů nebo si domluvíte společný účet pro partnery, získáte řadu výhod.
- Zlepší se vám přehled o společném hospodaření.
- S partnerem si budujete vzájemnou důvěru.
- Oba můžete kontrolovat, zda odešly všechny důležité platby včas.
- Zaplatíte pouze jeden poplatek za vedení účtu, pokud ho vaše banka vyžaduje.
- Dokážete lépe plánovat větší výdaje.
- Vyhnete se vtíravým myšlenkám typu: „Tak se mi zdá, že to tady táhnu hlavně já!” nebo: „Příště přispěji víc, asi to bude férovější.”
Jeden společný účet partnerů s sebou přináší malé úskalí
V okamžiku, kdy si s partnerem založíte jen jeden účet, počítejte s určitou ztrátou soukromí. Chcete partnera překvapit dárkem? I s jedním účtem to půjde, ale bude to složitější. Partner platbu možná zaznamená a tím přijde o moment překvapení. Peníze si ale vždy můžete vybrat z bankomatu a dárek pořídit za hotové.
Budete u společného účtu majitel, nebo disponent?
Většina bank na našem trhu vám poskytne společný účet, kdy je jeden z vás vedený jako majitel účtu a druhý jako disponent. A to je věc, kterou byste měli důkladně promyslet. S partnerem se domluvte, jak si role rozdělíte a jaká práva disponent získá. Udělejte si jasno v následujících oblastech:
- Bude moci disponent využívat internetové bankovnictví a kartu?
- Jaké limity si nastavíme u plateb?
- Může si i disponent zažádat o úvěr a další služby?
- Co s naspořenými financemi uděláte v případě rozvodu nebo rozchodu? Když se odloučení odehrává v nepřátelské atmosféře, majitel účtu může disponenta úplně odstřihnout od peněz a banka proti tomu nic moc nezmůže.
- Umožňuje banka nastavit i pokračování práv disponenta v případě, že majitel účtu vážně onemocní nebo zemře? V některých případech společný účet automaticky spadá do dědického řízení. Společný účet manželů po smrti majitele účtu rozhodně s bankou proberte. Zejména pokud máte jen ten jeden společný účet a úmrtí vašeho partnera by vás na nějakou dobu připravilo o přístup k penězům.
Zřejmě vás bude zajímat i informace, na kolik peněz vás vedení společného účtu manželů nebo společného účtu pro partnery vyjde. Ve své bance pátrejte i po této informaci.
Společný účet u České spořitelny aneb jak to chodí u nás?
K účtu, který u nás máte již založený, si můžete přidat disponenta. Nový účet tedy zakládat vůbec nemusíte. A jestli se pro to přece jen rozhodnete, můžete využít aplikaci George. Pomocí bankovní identity z jiné banky nový účet založíte z pohodlí domova. Nebo přijďte k nám na pobočku, účet založíme a probereme vše, co se společného účtu týče.
Jaký účet od České spořitelny zvolit? Doporučujeme náš Plus účet. Právě k němu automaticky získáte dvě debetní karty, a navíc i dvě virtuální George karty. A měsíční poplatek? Pokud u vás proběhnou 4 platby měsíčně, je zcela zdarma. A vůbec nezáleží na tom, zda platby uskutečníte online, kartou v obchodě, telefonem nebo chytrými hodinkami.
Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.