Ranní restart

Ranni Restart , 21. bře
Ceny průmyslových výrobců se v Německu v únoru snížily meziměsíčně o 0,2 %, což je třetí mírný pokles cen za sebou (v prosinci a lednu shodně -0,1 %). Meziročně dosáhla inflace cen průmyslových výrobců 0,7 %. Inflaci v německém průmyslu brzdí ceny energií (například ceny plynu -2,7 % r/r) a celkově slabý výkon německé ekonomiky. Během roku by ale spolu s očekávaným oživením měla inflace pozvolna zesilovat.

Včera další data nevyšla, tak bych se ještě vrátil k ČNB. Aktuální data totiž (dle nás) implikují potřebu jen velmi pozvolného snižování sazeb. Z jednotlivých makro dat v poslední době vyšel jen nepříznivý maloobchod (-0,5 % m/m v lednu), což ale může být důsledkem volatility v datech. A pak samozřejmě stále vidíme slabá data v průmyslu, ale to by se mohlo postupně zlepšit. V proinflačním směru se nicméně rizika spíše zvyšují.

Prvním jsou zemědělské ceny, které jsou meziročně již na 9,3 %, což je významné riziko pro ceny potravin v rámci spotřebitelské inflace. Proinflačně působí také ceny služeb, ve kterých se odráží oživení poptávky v české ekonomice (předchozí inflační šok již z velké části odezněl). Ceny služeb pro domácnosti jsou na 4,7 meziročně, zatímco u služeb pro firmy je inflace 3,5 %. Pak je tu trh práce, kdy nezaměstnanost zůstává stále pod svou neinflační rovnováhou, ačkoliv mírně roste. A k tomu pokračuje silný růst mezd.

A proinflačně budou střednědobě působit také zvýšené výdaje na obranu, které budou pravděpodobně financovány přes vyšší zadlužení. Zatím není jasné, jak silný tento vliv bude a kdy začne působit, nicméně z pohledu ČNB jde o riziko, které je potřeba vzít do úvah o nastavení měnové politiky především v příštím roce. Mírně proinflačně by mohlo působit i oživení v Německu, když nová německá vláda plánuje výrazný růst výdajů do obrany a infrastruktury. To se nás (české ekonomiky) dotkne pravděpodobně nepřímo přes celkové zlepšení spotřebitelské poptávky v Německu a vyšších německých soukromých investic. Proinflační efekt nebude pravděpodobně nikterak silný, nicméně je to další dílek do celkové skládačky.

Celkově tak ČNB nemá důvod spěchat na další pokles sazeb a my (alespoň zatím) neměníme naší prognózu s očekávaným poklesem sazeb až v srpnu a pak v listopadu. Jak jsem psal včera, nejistoty jsou výrazné, když kromě těch zahraničních vnímáme výraznou nejistotu také kolem neutrální sazby. My máme zatím v prognóze její úroveň na 3 %, nicméně část bankovní rady ji může vidět kolem 3,25 nebo 3,50 %.

Související analýzy

Flash estimates for March inflationCEE Insights, 31.03.2025
Global Strategy 2Q 2025Global Strategy, 26.03.2025
CEE Special Report | Fiscal impulse switched onCEE Economies Special Report, 26.03.2025