Bytová výstavba v ČR a Německu: Obrátí se letos klesající trend?

Odvětvové analýzy , 25. bře
Počet zahájených bytů v České republice (v bytových i rodinných domech) začal stoupat po roce 2013, kdy se české stavebnictví jako celek nacházelo v hluboké krizi. Růst vydržel až do covidového roku 2020, kdy došlo meziročně k desetinovému poklesu. Roky 2021 i 2022 byly naopak velmi silné v počtu zahájených bytů, což souviselo s vysokou poptávkou po bydlení. Ta byla zapříčiněna mimo jiné tím, že lidé nemohli cestovat, a tak se zaměřili na zlepšování své bytové situace. Rok 2023 však znamenal meziroční 15% pokles v počtu zahájených bytů. Důvodem byly již vysoké ceny nemovitostí i stavebních prací a materiálů, vysoké úroky hypoték, stagnace ekonomiky a nízká spotřebitelská důvěra Čechů. Ta se v průběhu roku 2024 začala zlepšovat, ale ostatní důvody přetrvávaly. Počet zahájených bytů tak loni meziročně stoupl jen o 3 %. V průběhu roku 2024 developeři bytových domů začali znovu rozjíždět pozastavené projekty na výstavbu nových bytů. To se projevilo ve významném růstu počtu zahájených bytů v bytových domech, kdežto v případě rodinných domů pokračoval pokles.

V počtu vydaných stavebních povolení bytových domů v ČR došlo k výraznějšímu nárůstu v roce 2021. Od té doby ale z důvodů popsaných výše jejich počet klesá. Vedle vysokých cen a drahých úvěrů se v loňském roce přidaly i problémy s digitalizací stavebního řízení.

V roce 2025 by mohlo vlivem očekávaného zrychlení růstu české ekonomiky, přetrvávající poptávce po nových bytech a predikovaného pokračování ve snižování úrokových sazeb ze strany ČNB (i když už jen nižšího než v minulých letech) dojít k mírnému meziročnímu růstu v počtu nově zahájených bytů v ČR. Na druhou stranu se toho nejspíš příliš nezmění na panujících bolestech českého trhu s byty: na přetrvávajících zvýšených cenách stavebních prací, neustále rostoucích cenách nemovitostí, cenách hypotečních úvěrů začínajících na více než 4 %, nízké nabídce bytů či neúměrně dlouhých povolovacích procesech. Růst trhu s byty tak bude spíše jen umírněný.

Zatímco ještě v roce 2022 bylo v Německu vydáno celkem 354 tis. stavebních povolení na výstavbu nebo rekonstrukci bytů, v roce 2023 toto číslo vlivem špatné ekonomické situace v zemi a nízké spotřebitelské důvěře spadlo o 27 % na 260 tis. stavebních povolení a loni o dalších 17 % na 216 tisíc (celkem tedy proti roku 2022 o 39 % níže).

Z měsíčního hlediska počet nově povolených bytů v Německu klesal od dubna 2022 až do prosince 2024, kdy se situace konečně obrátila a jejich počet stoupl o 5,1 % proti prosinci 2023. V lednu letošního roku růst pokračoval o 6,9 % ve srovnání s lednem 2024. Ekonomika Německa by po dvou klesajících letech měla v letošním roce začít konečně růst, a tím pádem by mohla mírně oživit i výstavba bytů. Ve svém výhledu z listopadu roku 2024 to očekává i Evropská komise. Zvýšení německého HDP bude ovšem jen mírné, například podle výhledu výzkumného ekonomického ifo Institutu z března 2025 jen o 0,2 % a v příštím roce o 0,8 %.

Související analýzy

Flash estimates for March inflationCEE Insights, 31.03.2025
Global Strategy 2Q 2025Global Strategy, 26.03.2025
CEE Special Report | Fiscal impulse switched onCEE Economies Special Report, 26.03.2025