ToZařídíme: Bez České spořitelny bychom se nepohnuli z místa.

„Večer přišla SMS. Podívám se na telefon a říkám si, co se zase děje. Zpráva ale obsahovala poděkování od některého ze zaměstnanců, že jsou rádi, že zde pracují. To hovoří samo za sebe.“

Tato historka snad nejlépe vystihuje motivy podnikatelské činnosti Libora Ušela. Před necelými třemi lety v Praze založil chráněnou dílnu s názvem ToZařídíme. V plánu měl přijmout dvacet lidí z řad handicapovaných a dát jim práci. I díky sociálnímu bankovnictví České spořitelny ale dnes dává práci téměř 150 handicapovaným lidem napříč celou republikou.

„Dát práci dvaceti handicapovaným zaměstnancům byla velká meta, mysleli jsme, že ji nedosáhneme,“ vzpomíná Ušel.

V současnosti, s pomocí financování od sociálního bankovnictví České spořitelny, již společnost ToZařídime provozuje pět chráněných dílen – v Kuřimi u Brna, v Chuchelné, v Kravařích na Opavsku a nejnověji také ve Frenštátě pod Radhoštěm. Celkem už chráněné dílny ToZařídíme zaměstnávají téměř 150 lidí.

„Nabízíme, co je potřeba, ale nejvíce nás živí práce pro průmyslové firmy, zejména v oblasti automotive. Aktuálně jsou to třeba montáže kabelů, díly do klimatizací nebo kontrola kvality plastových dílů aut,“ popisuje Libor Ušel.

Před Vánocemi připravovaly chráněné dílny ToZařídíme také balení dárkových zásilek pro firmy. „V Kuřimi, kde máme i truhlárnu, jsme získali zajímavou zakázku. Firma vymyslela, že bude posílat dárky obchodním partnerům naskládané do ptačích budek. Tu pak mohou obdarovaní použít a pomoci tak přírodě,“ říká Libor Ušel.

Rozvoj chráněných dílen ToZařídíme nastal poté, co společnost začala využívat služeb sociálního bankovnictví České spořitelny. „Rozvoj s sebou nese spoustu finančních problémů. Využíváme dotaze z Úřadu práce, ty ale čerpáme až zpětně,“ vysvětluje Libor Ušel. „Nebýt sociálního bankovnictví České spořitelny, nepohnuli bychom se z místa.“

Řešením k předfinancování mezd zaměstnancům byly revolvingové úvěry České spořitelny se zárukou Evropského investičního fondu (EIF).

„V podstatě jsme spolu začali spolupracovat po půl roce od vzniku firmy. V tu dobu měl klient pouze jednu provozovnu v Praze a zhruba 25 zaměstnanců. Panu Ušelovi jsem představil možnost financování se zárukou EIF a využití vzdělávacích programů,“ vzpomíná na začátky spolupráce Milan Zuskin, specialista sociálního bankovnictví České spořitelny.

Právě tvorba či zachování pracovních míst pro handicapované lidi tvoří jednu z priorit pro sociální bankovnictví České spořitelny.

„Naše sociální bankovnictví vytvořilo či pomohlo zachovat během své činnosti tisíce pracovních míst pro znevýhodněné osoby. Kromě financování organizujeme pro sociální podniky a neziskové organizace i vzdělávací programy formou krátkodobých a dlouhodobých

seminářů a workshopů. V poslední době se hodně zaměřujeme na individuální přístup a organizujeme pro klienty koučink či mentoring,“ říká Otto Mach, šéf sociálního bankovnictví České spořitelny.

Zakladatel a spolumajitel chráněných dílen ToZařídíme Libor Ušel potvrzuje, že sociální bankovnictví České spořitelny mělo pro rozvoj jeho sociálního podnikání zásadní roli.

„Pro sociální podnik je v podstatě nemožné úspěšně podnikat, aniž by se mohl opřít o takového partnera,“ tvrdí Libor Ušel.

Chcete se seznámit se službou Sociální bankovnictví?