V „normálních“ časech pomáhají okolí. Nyní bojují neziskovky i sociální podniky o přežití!

 

Nemusíte být Roger Federer či Rafael Nadal. I přesto můžete vzít do ruky tenisovou raketu a pomoci získat v současnosti tolik nezbytné finanční prostředky těm, kteří je potřebují.

Příspěvek ve výši 1,500 korun získá ostravský mobilní hospic Ondrášek, když si zakoupíte na jeho onlinovém „Tržišti radosti“ tenisovou lekci s trenérem. Peníze využije k nákupu pohonných hmot do automobilů, aby jeho pracovníci mohli jezdit pečovat o nevyléčitelně nemocné děti i dospělé.

V podobném duchu se nese i program jarních olympijských her. Přestože pandemie Covid-19 zapříčinila odklad letní olympiády v Tokiu, jarní olympiádě organizované Sue Ryder nezabrání. Namísto pohybových aktivit pro seniory se však její disciplíny zaměří na výběr prostředků nezbytných pro pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel.

Toto jsou jen některé z příkladů, jak se snaží neziskové organizace a sociální podniky čelit obtížné situaci v souvislosti s šířením pandemie koronaviru. Podporovat se je snaží i Česká spořitelna v rámci svého sociálního bankovnictví. Kromě poskytovaného financování a poradenství se snaží i zviditelňovat jejich úsilí vyrovnat se s tíživou situací.

Sociální bankovnictví České spořitelny oslovilo řadu svých klientů, aby zmapovalo jejich aktuální potřeby. Závěr je jednoznačný – sociální podniky a neziskové organizace bojují s nedostatkem financí. Potřebují proto finanční podporu, buď ve formě darů, anebo prostřednictvím nákupu jejich produktů a služeb.

Neziskový sektor a sociální podniky brzdí nedostatek peněz i zastaralé IT

Mnoho sociálních podniků a neziskových organizací bojuje v současnosti s existenčními problémy.

Některé neziskové organizace nemohou své služby kvůli vládním restrikcím poskytovat vůbec (např. denní stacionáře, skupinové terapie, rodinné poradny, vzdělávací a volnočasové aktivity), některým se naopak výrazně zvýšil počet klientů (u hospicové péče či organizacím pomáhajícím obětem domácího násilí) a trpí nedostatkem zdravotních sester či jiných zaměstnanců. Velkými problémy jsou také zvýšené náklady na nákup ochranných pomůcek a dezinfekce nebo nedostatek personálu z důvodu nemoci či péče o děti (kvůli karanténě a uzavření škol). Nemožnost poskytovat své služby osobně u klientů (v rodinách, u seniorů atd.) vedla některé organizace k přesunu do online prostředí, kde ale často naráží na nedostatek či zastaralost IT techniky.

Neziskové organizace také zaznamenávají výpadky příjmů za využívání služeb od klientů (kvůli uzavření provozoven) či z různých vedlejších činností (např. kvůli nekonání trhů a uzavření dobročinných obchodů), ohroženy jsou také finanční příspěvky od firemních dárců. To vše narušuje činnost a stabilitu neziskového sektoru. Sociální podniky zajišťující služby, např. prádelny, přicházejí o nasmlouvané zakázky (kvůli uzavřeným hotelům a penzionům) a mají výrazný výpadek v tržbách. Problémem jsou ale i výpadky dodávek materiálů pro výrobu vlastních produktů či nemožnost dodávat catering a provozovat kavárny, ve kterých jsou zaměstnáni lidé s handicapem. Se všemi těmito problémy bohužel souvisí i možné budoucí propouštění handicapovaných zaměstnanců, kteří jiné uplatnění na trhu práce nenajdou, nebo jen velmi těžko.

Pomůže nákup roušky i hodina tenisu

Sociální podniky a neziskové organizace mají v naší společnosti nezastupitelnou roli. Aby přežily, je potřebné je v této době podpořit. Níže je přehled některých takových organizací, a také tipů, jak konkrétně je lze v těchto dnech podpořit. Stačí přitom koupit si roušku, pečivo, anebo si koupit lekci tenisu!

  • Nové Horizonty (Praha) – koupě roušky, za každou zakoupenou dají jednu zdarma pracovníkům sociálních služeb. 
  • Vrátka (Třebíč) – koupě roušky nebo čehokoliv jiného z šicí dílny (rádi se přizpůsobí vašemu přání), objednávka jejich žitného chleba či balíčku s pečivem či darem přes Donio.cz.
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické (celá ČR) – nákup jejich výrobků, vody, finanční dar či dobrovolnická činnost. 
  • Centrum pro rodinu a sociální péči (Moravskoslezský kraj) – nákup v jejich obchůdku nebo finanční dar, případně dar jednorázových rukavic nebo dezinfekčních prostředků na ruce. 
  • Spirála Ostrava (Moravskoslezský kraj) - předplacení cateringu (akce, rodinné oslavy, dárkový balíček), objednání šitých či jiných výrobků nebo finanční dar
  • Domov Sue Ryder (Praha) - virtuální nákup v dobročinných obchodech, finanční dar na projekt jarních olympijských her, v rámci kterých je hlavní disciplínou boj s koronavirem. 
  • Mobilní hospic Ondrášek (Moravskoslezský kraj) – finanční dar nebo od 20. dubna do 30. června využití Tržiště radosti
  • S.T.O.P. (Moravskoslezský kraj) – dobrovolnická činnost. 
  • Anděl Strážný (celá ČR) – nákup monitorovacích zařízení, využití služby tísňové péče nebo finanční dar. 
  • TRIANON (Moravskoslezský kraj) - dodávka vysloužilých elektrických či elektronických zařízení k demontáži, objednání služeb digitalizace či skartace. 
  • Společnost pro ranou péči (celá ČR) – darování notebooků (i použitých) nebo finanční dar
  • Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM (Plzeňský kraj) – finanční dar. 
  • RUAH (okres Benešov) – finanční dar. 
  • Šťastný domov Líšnice (Pardubický kraj) – finanční dar na účet č. 9494949339/0800. 
  • MIKASA (Moravskoslezský kraj) - finanční dar
  • ANIMA VIVA (Opava) – finanční dar na účet č. 4623498309/0800. 
  • Kvalitní podzim života (Středočeský kraj) – finanční dar.

Autor: František Bouc

Chcete se seznámit se službou Sociální bankovnictví?