Vy jste hybatelé.
Pro dobrou věc dokážete nadchnout své okolí.
My vám pomůžeme přiblížit se bodu,
ze kterého pohnete zemí.
S námi posílíte své silné stránky a ověříte si, co vlastně dělá hybatele hybatelem. Co má dělat, aby nevyhořel. Zda má smysl vrhat síly do projektu, o kterém sníte, nebo ho už realizujete. Ověříte si, jestli můžete podnikat prospěšně a zároveň úspěšně.
Základem výběrového programu Silnější hybatelé je učící se proces. Na cestě vás podpoří další hybatelé, mentor, kouč a další experti.
Jak se přihlásit?
Stačí, když vyplníte náš krátký dotazník. Ozveme se vám zpátky a společně probereme, jaká forma podpory je pro vás nejvhodnější. Pokud se shodneme, že je to program Silnější hybatelé, zašleme vám k vyplnění přihlášku a budeme vám držet palce.
Váháte? Konzultujte! Nechte nám vzkaz, my se vám ozveme zpět.
Co vás čeká
V roce 2024 jsme úspěšně pilotovali přesun programu do regionů. V regionech zůstaneme i nadále. Spolu s Nadací Via vyhlásíme nejpozději v dubnu 2025, které (minimálně) čtyři regiony otevíráme. V každém z nich počítáme se skupinou cca 5-8 účastníků.
Na podzim 2025 vás čekají cca tři měsíce aktivní práce na sobě a pro sebe. Průvodci, rádci a pomocníky vám vedle regionálního koordinátora budou mentoři, kouči, lektoři a další experti. Ve skupině vybraných účastníků se také budete inspirovat a hodnotit i navzájem.
Každý z účastníků má svého průvodce (mentora nebo kouče). Co vše vás bude čekat, zveřejníme průběžně.
Pro ilustraci, v roce 2024 to byla společná práce formou poradního kruhu a mastermind - vždy online v pondělí odpoledne, dále, individuální vzdělávání a konzultace s průvodcem (koučem nebo mentorem) plus tři externí konzultace na míru. K tomu dvě společná osobní setkání regionálních skupin a také dvě setkání všech účastníků v Praze.
Program je koncipován jako učící se proces, kdy se učíte nejen od expertů, ale i sami od sebe navzájem. I to je důvod, proč při výběru účastníků zohledňujeme, jak se k sobě v regionální skupině budete hodit. Na začátku si nastavujete vlastní cíle.
Odměnou vám je nejen smysluplná práce na sobě a pro sebe za symbolický poplatek, ale úspěšným absolventům nabízíme i odměnu na míru. Nechte se překvapit. (Dosud byla symbolická cena za program 3 000 Kč, ani letos nebude vyšší.)
Účast na aktivitách je povinná. K tomu, abyste prošli programem úspěšně (a mohli si i sáhnout na závěrečnou odměnu na míru), potřebujete mít splněno alespoň 80 % aktivit.
Harmonogram
Aktuálně pracujeme spolu s Nadací Via na přípravě dalšího ročníku rozvjového programu Silnější hybatelé, během kterého vás na podzim čekají tři měsíce aktivní práce na sobě a pro sebe.
Počítáme s tím, že jej v roce 2025 otevřeme minimálně ve čtyřech regionech. Podrobnosti doufáme zveřejnit nejpozději v dubnu 2025.
Váš zájem o program nás těší a na vyplněné dotazníky odpovídáme průběžně.
Slovníček pojmů
Hybatel
„Hybatel definuje přesně tu skupinu lidí, které v dnešní silně turbulentní době potřebujeme. Hybatelem však nemusí být nutně vždy jen ten, kdo je u kormidla, jak by se možná mohlo zdát.
Nejtěžší krok je vždy ten první. A poslat tu správnou energii do rozpohybování nových věcí je dovednost, která byla, je a bude vždy velmi důležitá. Často ovšem silně nedoceněná.
Ve fyzice se hybnost tělesa rovná impulsu síly, který je potřeba na jeho uvedení z klidu do pohybu odpovídající rychlostí. Ve světě nových záměrů je pak konečná hybnost myšlenek a projektů vždy daná skutečnou silou jejich tvůrců.
Hybatel je člověkem, který rozumí jazyku svého kmene. Tento jazyk všechny spojuje v tom, aby se věci nakonec skutečně pohnuly.”
Bronislav Růžička, kouč, mentor a host našeho vysílání Jak rozhýbat sousedství.
Sousedství
Prostor, který tvoří lidé žijící na stejném místě a vztahy mezi nimi. Věříme, že právě sousedství drží svět pohromadě. Posilujeme jejich schopnost zvládat krátkodobé otřesy a reagovat na dlouhodobé změny, aniž by ztratila svou identitu – vědomí toho, kdo jsou a co dělají.
Sousedství se pro nás neomezuje na vesnice, jádro sousedství může tvořit i jedna sdílená ulice ve městě. Tvoří ho společné hranice, vztahy a komunikace.
„Zjistil jsem, že sociální skupiny vnímají sousedství v malé obci až na pár odchylek totožně. Muži vnímají sousedství jako dobré vztahy založené na vzájemné spolupráci, ženy jako dobré vztahy založené na vzájemné komunikaci.
Generace produktivního věku a generace starších vnímá sousedství na základě přátelství a určitých forem spolupráce, která je však limitována určitými věkovými propastmi.
Starousedlíci vnímají sousedství jako společné soužití rodiny bezprostředně ve svém okolí, novousedlíci a chalupáři pro změnu vnímají sousedství jako soužití rodin v bezprostředním okolí a zároveň ostatní obyvatele obce, se kterými mají dobré vztahy, které navázali v době počátku svého pobytu.”
(Filip Staffen: Sousedství v soudobé české obci, bakalářská práce 2018)
Prospěšné podnikání
Prospěšné podnikání naplňuje společensky prospěšný cíl. Může to být začleňování znevýhodněných osob na trh práce, přinášení zaměstnanosti do lokalit s vysokou nezaměstnaností či ochrana přírody. Předpokladem naplňování tohoto vyššího záměru je stále životaschopné podnikání postavené na pevných základech, které si na sebe vydělá a pohybuje se v černých číslech.
V programu se zaměřujeme na podnikání, které je prospěšné právě pro místo svého působení. Třeba protože nabízí pracovní místa místním, nebo že zisk investuje do rozvoje lokality.
„Ne každý společensky prospěšný podnik (v angličtině Social Enterprise) musí řešit komunitní potřeby. Definice prospěšného podnikání je spíše v tom, co pro vás podnikání znamená. U standardního přístupu je podnikání cílem, tady je prostředkem.
Nezaměřujete se jen na zisk, přemýšlíte, jak a co vracet společnosti zpátky. Jak být dobrým místem pro život svým zaměstnancům, klientům a celé komunitě okolo vás.
Nic není černobílé. Nejsou jen zlé podniky, které vydělávají, a na druhé straně hodní objímači delfínů. Je to vždy spektrum aktivit a přístupů. (Mimochodem, poctivě vydělaný zisk je právě to, co potřebuje naše společnost!)
Zodpovědný přístup tkví v dlouhodobosti.
Petr Vítek, spoluzakladatel sítě Impact Hub a host našeho vysílání Silnější hybatelé = silnější sousedství.
Kouč
→ Podpoří vás
Už jste dostali otázku, která vám ušetří mnohaměsíční motání se v kruhu? I takovou zkušenost může přinést koučink.
„Práce s koučem je zážitková zkušenost. Pro ty, kdo s koučováním nemají zážitek, je těžké pojmu rozumět, jakkoli už existuje spousta dobrých popisů (třeba na Wikipedii).
U spolupráce s mentorem nebo expertem je vždy daný produkt nebo aktivita, na něž se zaměříte. Vezmu si experta, mentora, dostanu radu - to je pro většinu lidí uchopitelné. Ale u kouče tomu tak není.
Pokud bych měl koučování k něčemu přiblížit, představte si kouče jako takového mentálního trenéra. Z toho už můžete vycítit, že se bude pracovat s myslí, jejím nastavením, že je v tom procesu potřeba na sobě makat. Kouč vám pomůže k zážitku, prožitku.”
Bronislav Růžička, mentor a kouč, Motorsport & Automotive Consultant a také host našeho vysílání Podívat se do sebe.
Mentor
→ Nasměruje vaše podnikání
Uvědomit si, kam a proč vedou vaše další kroky, kam soustředit svou pozornost a čím se nenechat vychýlit, v tom všem vás podpoří právě mentor.
“Mentor je někdo, kdo vám pomáhá pochopit vaši obchodní situaci nebo příležitost v širším kontextu. Pochopit, co to znamená dostat váš záměr o úroveň dál.
Pro mentora je charakteristické, že o úroveň dál už sám se svými projekty byl, nebo tu budoucnost, kam směřuje jeho mentee (to jste ve spolupráci s mentorem vy), alespoň viděl. Mentor má schopnost vše vidět v mnohem širším kontextu.
Mentor hlavně musí ustát nekonečné otázky proč. A právě ty otázky jsou strašně důležité. Zároveň musí být správný mentor ochoten připustit, že někdy neví. Že je potřeba se společně s mentee podívat na problematiku hlouběji.
Mentor nikdy nemá patent na rozum a historie se ne vždy opakuje! Když se mi snaží mentee dokázat, že nemám pravdu, tak vyhrajeme oba.”
David Kovalský, mentor investor & Education Angel a také host našeho vysílání Jak rozhýbat sousedství.
Mastermind
Jste na křižovatce a váháte, kterou cestu zvolit? Vsaďte na mastermind. Pohled ostatních, jejich zkušenosti a nápady vám pomohou zvolit správnou cestu, nebo objevit úplně jinou křižovatku.
“Ráda říkám, že mastermind je mozkový trust. Je to součet mozků, které se sejdou u jednoho stolu. Pokud u stolu sedí 10 lidí, každý má zhruba 10 let zkušeností v podnikání, najdete v jediné skupině v průměru stoletou zkušenost. V rámci mastermind z této studnice zkušeností můžeme čerpat.
Sdílet si vzájemně zkušenosti, tipy, náhledy na různé situace. Společné probírání toho, čím se právě zabýváte, má obrovskou sílu.”
Simona Bodláková, zakladatelka společnosti Seven Development s.r.o. a host našeho vysílání Když spojíme síly.
Poradní kruhy
Kruhy umožňují jednak dostat se do hloubky problémů, jednak je to způsob, jak se mohou účastníci programu poznat, sblížit. Více vám o metodě poví regionální koordinátor.
Kruhy jsou také unikátní facilitační metoda - při dodržení základních pravidel se dokážete dostat k jádru problému s minimalizací rizika konfliktu. Je to zkrátka stará metoda, jak se slyšet a třeba i domluvit. Míra využití až rituálních pomůcek je na vás. (Tzv. mluvící předmět umocňuje prožitek, pomáhá držet řád, ale můžete se obejít i bez něj, stejně jako bez svíčky či jiného klid navozujícího předmětu :-)
A teď trochu wikipedie a odkaz na základní literaturu: Základem komunikace v poradním kruhu je pozorné naslouchání a snaha o porozumění mluvčímu.
Poradní kruh může mít různé formy, ale má několik charakteristických prvků. Uspořádání do kruhu, kdy jsou všichni na stejné úrovni hierarchie. Plné soustředění na jednoho mluvčího, většinou toho který má „mluvící předmět“. Součástí poradního kruhu jsou jeho záměry: mluvíme a nasloucháme od srdce, mluvíme spontánně, říkáme podstatu svého příběhu. Poradní kruh mívá jasně označené zahájení a konec.
Do moderní doby techniku přivedla kniha „Cesta Poradního kruhu“ (The way of Council) kterou napsali Jack Zimmerman a Virginia Coyleová, kteří vycházejí z jejich praxe v Ojai Foundation.
Společenství
→ Máte se o koho opřít
Každému je fajn v jeho bublině. Už jste někdy vyzkoušeli vystoupit z ní a čerpat sílu ze spolupráce s těmi ostatními?
“Ne každému je dáno umět síťovat, vytvořit si vlastní společenství. Je potřeba udělat první krok, vystoupit z bezpečí a říct, co děláte vy. Ostatní se většinou zapojí.
Síťování je pro ty lidi, kteří vědí, že skvělé věci neudělají sami. Když je někdo přesvědčen, že to zvládne sám, společenství nepotřebuje.
Když víte, že vám něco nejde, v situacích, kdy potřebujete cokoli doplnit, ať už v týmu, nebo velkém projektu, je možnost opřít se o společenství k nezaplacení. Víte, koho můžete oslovit, kam si sáhnout pro pomoc.
I když máte kolem sebe dobře vybudovanou síť, neznamená to, že vždy zareagují na váš požadavek všichni. Z deseti oslovených se ale pravděpodobně jeden najde, kdo s vámi do toho půjde.”
Miriam Vránová, PR konzultantka, lektorka, editorka a host našeho vysílání Síla síťování.
Samostudium
→ Objevíte jak (jinak)
Už teď můžete začít s Akademií podníkání. Na této online platformě najdete základy pro podnikání, včetně toho se sociálním a dalším přesahem. (Postupně budeme doplňovat její moduly.) Další formy samostudia budou pouze pro účastníky programu. Tato forma vzdělávání s následnými konzultacemi s experty nahrazuje valnou většinu dřívějších workshopů.
Historie
Program navazuje na akcelerátor Impact First, který jsme sedm let realizovali ve spolupráci s Impact Hubem. Akcelerátor od roku 2015 absolvovalo více než 100 neziskových organizací a sociálních podniků. Od podzimu 2021 jsme společně pilotovali dva běhy zaměřené na hybatele.
Od podzimu 2022 jsme realizovali program Silnější hybatelé interně. V roce 2024 jsme v pátém běhu úspěšně pilotovali přenos programu do regionů. A v tom chceme i nadále pokračovat, od roku 2025 ve spolupráci s Nadací Via.
O nás
Spolu s našimi partnery měníme místa, kde žijete, k lepšímu. Podporujeme místní, aby byli #silnější, a sami usilujeme být dobrými sousedy. Spolu s Nadací VIA realizujeme grantový program Dokážeme víc. Jsme spoluautory podcastu Přes plot, kam si zveme lokální hybatele a leadery. Vydáváme pravidelný příběhový newsletter, ve kterém vám přinášíme dávku tzv. Dobro.dějek. Spolu s dalšími partnery stojíme za webem nabušeným příběhy a daty Silnější regiony. A děláme toho mnohem víc, protože věříme dobrým věcem.
Na konci tohoto programu jsou silnější hybatelé. Znají své proč, cestu i směr a nejsou sami.
Více informací a hlubší vhled do programu Silnější hybatelé najdete v naší mini video sérii Jak rozhýbat sousedství? z podzimu 2021.
Program je koncipován jako učící se proces, kdy se učíte nejen od expertů, ale i sami od sebe navzájem. S námi posílíte své silné stránky a ověříte si, co vlastně dělá hybatele hybatelem. Co má dělat, aby nevyhořel. Zda má smysl vrhat síly do projektu, o kterém sníte, nebo ho už realizujete. Ověříte si, jestli můžete podnikat prospěšně a zároveň úspěšně. Využijete know how odborníků, zapojíte se do sítě minulých i současných účastníků programu. Pokud program úspěšně absolvujete, čekají vás nejen odměny na míru, ale také vstup do klubu Silnějších hybatelů.
Sledujte náš newsletter plný dobro.dějek, inspirujte se absolventy programu, podívejte se na příběhy Našich hybatelů a taky na webu www.silnejsiregiony.cz. Pusťte si i naše dřívější vysílání Jak rozhýbat sousedství?
Program je otevřený všem, nezáleží na věku, od roku 2024 ale hraje roli lokalita. Program totiž přesouváme do regionů a pomáháme tak vytvářet místní hybatelská společenství.
Důležité je přiznat si (alespoň v koutku duše), že jste hybatelé, a mít realizovatelný nápad, který ocení i lidé ve vašem sousedství. Neváhejte s sebou do programu vzít i všechny své pochybnosti!
Program je určený jednotlivcům, ne organizacím. V programu budete pracovat zejména na sobě, abyste se stali silnějšími hybateli.
- Pokud jste neuspěli, rozhodně ano.
- Pokud jste se dostali do semifinále (k výběru účastníků), a nevybrali jsme vás, rozhodně ano. Při výběru účastníků zohledňujeme nejen potenciál každého z vás, ale přemýšlíme také o tom, jak spolu budete vycházet jako tým.
- Už jste program Silnější hybatelé (dříve Impact First) absolvovali, ale chtěli byste do toho jít znova? Ozvěte se nám, společně se podíváme na to, zda je to dobrý nápad, nebo vám doporučíme jiný program.
Program je otevřený všem, nezáleží tedy ani na zaměstnavateli. Je na vás, zda a jak si dokážete zajistit čas na účast v programu.
- Pokud vás nominuje organizace, ve které pracujete, ale vy se ani trochu necítíte jako ten, kdo chce a dokáže ovlivňovat, co se ve vašem sousedství děje.
- Pokud jste zároveň v jiném akcelerátoru.
- Pokud máte na příští měsíce plné tři diáře a neumíte upřednostnit svůj rozvoj před jinými povinnostmi.
Odpověděli jste si na některou z otázek ano? I tak využijte naše konzultace. Třeba jsou ty překážky jen ve vaší hlavě. Spolu si na ně posvítíme.
Stačí, když vyplníte náš krátký dotazník. Ozveme se vám zpátky a společně probereme, jaká forma podpory je pro vás nejvhodnější. Pokud se shodneme na tom, že jste vhodný adept na absolvování programu Silnější hybatelé, požádáme vás o vyplnění přihlášky.
Přihláška není nijak složitá. Zajímá nás, jak rozhýbáváte své sousedství, kdo vás už teď v této činnosti podporuje apod. Chceme také vědět, jak a co už ve prospěch sousedství podnikáte, případně podnikat chcete. A určitě chceme, abyste se v přihlášce rozepsali podrobněji.
Většinu nákladů neseme my. Tedy Česká spořitelna. Účastníci platí symbolický poplatek, vesměs v hodnotě jedné expertní konzultace. Proč tak málo? Protože nám dává velký smysl investovat do lidí, kteří dokážou hnout touto zemí. A protože můžem :D
Proč vůbec nějaký poplatek chceme? Jsme přesvědčeni, že věci zdarma jsou bohužel přehlíženy a působí nedůvěryhodně.
Důležité je uvědomit si, zda máte realizovatelný podnikatelský nápad, který ocení i lidé ve vašem sousedství a je pro vaše sousedství prospěšný. Zároveň, pokud nepodnikáte, nic se neděje - podstatnou pro účast v programu je vaše podnikavost, to čím, proč a jak v místě hýbete.
Po přijetí přihlášky s vámi budeme v kontaktu. Harmonogram na rok 2025 ale zveřejníme zhruba v dubnu. Díky za trpělivost!
Ano. Vybraní účastníci se vzájemně posilují, podporují i hodnotí, včetně písemné zpětné vazby. Vybíráme nejen jednotlivce, ale stavíme z nich tým. V roce 2025 stavíme (minimálně) čtyři regionální týmy pro cca 5-8 účastníků, ale budete se znát i napříč republikou, protože vás čekají i společná setkání.
Doručené přihlášky posuzuje tým programu a regionální koordinátor. Z přihlášených vyberou cca 5-8 kandidátů pro každý z regionů. Poslední slovo má regionální koordinátor.
Účast na aktivitách je povinná. K úspěšnému absolvování potřebujete 80% účast.
Během programu můžete využít až tři expertní konzultace zdarma. K tomu, abyste prošli programem úspěšně (a mohli si i sáhnout na závěrečnou odměnu vítězi), potřebujete mít splněno alespoň 80 % aktivit.
Nabízíme tři měsíce aktivní práce. Průvodci, rádci a pomocníky vám budou mentoři, kouči, lektoři a další experti. Ve skupině vybraných účastníků se také budete inspirovat a hodnotit i navzájem, včetně písemné zpětné vazby.
Harmonogram zveřejníme v dubnu 2025. (Pro představu, dosud jsme program realizovali od poloviny září do poloviny prosince, a to vždy v pondělí odpoledne na dvě, max. tři hodiny.)
Připočtěte čas strávený s mentorem nebo koučem (hodinu týdně), čas na vlastní přípravu a sebe/hodnocení i samostudium. Záleži jen na vás, jak moc se do programu ponoříte. My to odhadujeme na 5 hodin týdně, v maximálním nasazení pak do 10 hodin. Záleží ale na vás i na tom, v jaké fázi váš projekt či nápad je.
A protože program přesouváme cíleně do regionů, je naším záměrem více vašich osobních setkání. S regionálním koordinátorem se tak dohodnete na datech. Tzn. místo některých pondělních odpolední spolu strávíte třeba celou sobotu.
Ano. Věříme, že absolvují všichni vybraní účastníci, ale může se stát, že se regionální koordinátor po konzultaci s produkcí programu a průvodcem účastníka rozhodne jinak. Důvodem pro vyloučení z programu bývá nedostatečná aktivita.
Kromě konzultací s mentorem či koučem, během skupinových setkání a workshopů můžete využít až tři odborné konzultace zdarma. Oblasti konzultací by měly korespondovat s obsahem programu Silnější hybatelé. Vyjdeme vám vstříc. 🙂
Neváhejte se nás na cokoli k programu Silnější hybatelé zeptat. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své postřehy i nápady. Využijte k tomu náš formulář, nebo nám napište na hybatele@csas.cz.
© Česká spořitelna, a.s. Všechna práva vyhrazena.
Podmínky užívání | Ochrana osobních údajů | Jak využíváme cookies | Webmaster