Hybatelská setkání

 

Nedílnou součástí programu jsou hybatelská setkání na různých místech republiky. Ve spolupráci s místními aktivními lidmi, iniciativami a institucemi hledáme, co bychom společně mohli učinit pro tamní lepší sousedské soužití.

Kam se chystáme v roce 2025? 
Pro letošní rok jsme si vybrali tato města: Klatovy, Orlová, Pardubice a Uherské Hradiště. Termíny a pozvánky ke spolupráci nebo na závěrečnou debatu, zveřejníme do konce února 2025.

 

Jak to probíhá?

Na začátku se domluvíme, co bychom společně mohli podniknout, s místními hybateli - ať už je to aktivní jedinec, organizace nebo zastupitelé. Sladíme si očekávání a možnosti. A pak už následuje práce a sklízení plodů spolupráce s veřejností.

Poté, co se dohodneme na formě spolupráce, na tom, koho bychom rádi zapojili, na jakou konkrétní lokalitu se zaměříme - vždy s ohledem na místní potřeby, na harmonogramu, následují typicky tato tři pracovní setkání:

  • Workshop, na kterém si definujeme problémy dané lokality a sousedských vztahů. 
  • Workshop, na kterém se zamýšlíme, jak bychom tyto problémy mohli řešit, co by vztahům a lokalitě prospělo. Identifikujeme maximálně tři až pět situací k dalšímu rozpracování. 
  • Závěrečné setkání s veřejností. Součástí je dopracování řešení pro zvolené situace a jejich prezentace. Hlasováním si přítomní místní zvolí, co by rádi zlepšili společnými silami jako první. Nakopávací podporu 40 000 Kč od nás získává (s ohledem na velikost obce) jeden až dva projekty. 

Součástí závěrečného setkání je také debata s inspirativními hosty a prostor pro networking až sousedskou akci. Záznamy debat najdete v podcastu Přes plot a také na YouTube.

Ústí nad Labem (2024)

Ve spolupráci s Ústeckou komunintní nadací jsme uspořádali ve Veřejném sále Hraničář tři worskhopy, během kterých vykrystalizovaly různé výzvy, se kterými se Ústí potýká. Místní hlasováním rozhodli, že společně zrealizují dva projekty, které jako Spořka finančně mírně nakopneme: Navigační systém a Ústecká tradice.

Součástí závěrečného setkání byla i debata s Ondřejem Horákem z městské organizace pro rozvoj kultury Kreativní Praha, a Lenkou Slavíkovou, která mimo jiné stojí za projektem Young Friendly Region. Můžete si ji pustit do uší jako podcast Přes plot, nebo kliknout na video.

Projekty popisuje Michaela Valášková z Ústecké komunitní nadace„Navigační systém reaguje na slabý turismus a patriotismus, nepřehlednost a neznalost okolí i místních. V průběhu roku vzniknou ve městě informační cedule s QR kódem odkazujícím na další zdroje v různých jazykových mutacích. Velkou radost mám i z té Ústecké tradice. Půjde o akci pro širokou veřejnost a bude mít podobu stezky kolem Labe. Během prvního setkání, ke kterému nás vybídla Česká spořitelna, jsme zároveň sepsali seznam toho, na co jsme v Ústí hrdí. A na ten seznam bude stezka reagovat: na bohatou průmyslovou historii, silné příběhy rodáků, řeku…“

Stezka začne u nádraží, kde se představí muzikanti všech možných žánrů, jako jsou různorodí obyvatelé Ústí. Následovat bude zastávka s historickými fotkami, divadlo s vodní tematikou, okruhy kolem vody s historiky, kteří budou vyprávět o minulosti místa.

„Zapojí se hasiči, plavecké spolky, fakulta životního prostředí, bude se i sportovat, odpovídat na soutěžní otázky a bude to velké. Chtěli bychom postavit i ekologické plavidlo, které pošleme po řece společně s napsanými přáními místních obyvatel. Snad na nich bude i něco hezkého než jen brzký konec vedení města nebo Fialovy drahoty,“ směje se Michaela Valášková.

České Budějovice (2023)

Spolupráci glosuje Lucie Boušková ze spolku Budějovice 2028 (nyní již zapsaný ústav České Budějovice - Evropské hlavní město kultury 2028): „Uspořádat Hybatelské setkání nabídlo vyzkoušet si na území města formu, která kombinuje spolupráci veřejného a neziskového sektoru při hledání vhodných řešení na identifikované potřeby místních a podporu komunitního života ve městě. Pro předchozí získané zkušenosti s fungováním města (především během Kul.turisty) byl vybrán pro svou složitější uchopitelnost a i jistou uzavřenost k participativním procesům právě Máj. Máme totiž rádi výzvy!"

Součástí závěrečného setkání byla debata s inspirativními hosty, kterou si můžete pustit do uší jako podcast Přes plot, nebo klikněte na video. O své zkušenosti s proměnou nepotřebných výměníků tepla v komunitní centra na košických sídlištích se podělila Beáta Andrejková. V Praze na sídlišti Černý Most před lety začalo fungovat komunitní centrum Plechárna - o počátcích, které byly inspirativní i v západní Evropě, stejně jako o vyhoření a důvodech, proč Plechárnu opustila, mluvila Monika Hillebrandová. Třetí host Jiří Ptáček představil projekt Hotspot přežití, který poté vyrostl na sousedním českobudějovickém sídlišti Šumava.

Shrnutí akce jsme vydali i v dobro.dějce I sídliště můžou hřát

A jak spolupráce na Máji vypadala? 

Přípravy na závěrečné setkání v květnu 2023 začaly již několik měsíců před samotným setkáním, kdy jsme sbírali podněty k budoucí diskusi a poznávali lépe místní poměry a prostředí. Mezi prvními zapojenými do přípravné fáze byla územní skupina na Máji. Ta funguje v rámci největšího území Budějovic, na kterém se nachází i největší sídliště města – Máj. Do přípravných fází se dále se svými podněty zapojily v místě působící organizace, spolky, instituce a neformální sdružení (spolek Hrom, Salesiánské středisko mládeže, mateřské centrum KC Máj, ZŠ Emy Destinové, MŠ Větrná, Jihočeská vědecká knihovna, kulturní alternativní prostor Výměník 1, Dům seniorů). Důkladně jsme prozkoumali návrhy do participativních rozpočtů, které byly v minulosti pro toto území podávány.

Společně s pražským studiem Socionaut jsme nadesignovali dotazník, který nám lépe pomohl definovat témata a problémy, které místní trápí a kterých by se následná diskuse měla týkat. Další podklady dodala i rešerše provedených výzkumů v místě. Částečně jsme využili i výstupů studia Socionaut, které vzešly ze sociologicko-urbanistického workshopu probíhajícího v rámci projektu Kul.turista v září předchozího roku 2022.

Závěrečné setkání vedle pracovního workshopu, debaty s hosty, zahrnovalo i sousedskou slavnost organizovanou místními spolky, iniciativami a aktivními občany. Projekt, který si místní odhlasovali k realizaci, zahrnoval další sousedská setkávání pod taktovkou organizace hROM

Na spolupráci během Hybatelského setkání jsme jako Česká spořitelna navázali podporou programu Kul.turista v roce 2024 i 2025. 

Moravská Nová Ves (2023)

Návštěva Moravské Nové Vsi byla naším prvním Hybatelským setkáním. Jejich cílem je propojovat sousedy, zapojovat je do diskuze o dění ve veřejném prostoru a upevňovat tak vzájemné vztahy. A také povzbuzovat místní občany, aby se nebáli řešit, co je pálí. Z tohoto důvodu zveme i hosty, jejichž příběhy a zkušenosti mohou ostatní inspirovat.

„Něco takového potřebujeme nejen my v Moravské Nové Vsi, ale i ostatní obce. Je to cesta, jak zahrabávat příkopy, ukazovat situace, přivádět lidi ke stolu a vysvětlovat jim, že tohle je na nich. Že k tomu mohou přispět oni sami.“ Zlata Maděřičová z Jihomoravské komunitní nadace, se kterou jsme na akci spolupracovali.

Součástí závěrečného setkání byla také debata s hosty: Yvonnou Gaillyovou, ředitelkou Ekologického institutu Veronica, Jasnou Flamikovou, zastupitelkou města Brna a Brna-střed a koučkou, a Pavlem Klvačem, sociologem z Drnovic. Pustit si ji můžete do uší jako podcast Přes plot, nebo klikněte na video.

Více postřehů jsme přinesli v naší úplně první dobro.dějce Tornádo nás posílilo.

Na závěrečném setkání si místní odhlasovali projekt Sousedská slavnost - akci k připomínce dvouletého výročí tornáda, které Moravskou Novou Ves spustošilo.

Průběh akce popisuje Zlata Maděřičová, šéfka Jihomoravské komunitní nadace: „Nechali jsme se inspirovat aktivitami typu Sousedská slavnost nebo Zažít město jinak. Podobné akce už u nás v regionu probíhají – V Lanžhotě s názvem Z garáže do garáže (akce vznikla za časů covidové epidemie) a pak podobná akce v Kosticích. My jsme akci nazvali Sousedská slavnost. Oslovovali jsme aktivní spoluobčany, kteří něco tvoří, aby otevřeli své domy, dvory popřípadě garáže a ukázali, co umí. Vzhledem k naší velmi dobré spolupráci s Nadace Via, jsme spolupracovali zároveň se základní školou, která v ten den uspořádala svoji benefici v nadačním programu Dobro-druzi. Takto se nám podařilo prezentovat až 26 zastávek po obci. Mezi nimi byli pěstitel kaktusů, chovatelka ovcí, lam, pštrosů a výrobkyně sýrů, malíř obrazů, soukromé muzeum armádní historie, výrobce pizzy, vinaři, Brontosauři s ekologickým workshopem výroby biouhlu, apod. Akce začínala v deset hodin v prostorách Jihomoravské komunitní nadace společnou snídaní během které si všichni společně zazpívali lidové písničky."

Do přípravy akce se zapojilo cca 100 účastníků, navštívilo ji cca 500 místních i přespolních občanů. Na spolupráci navazujeme podporou sousedské akce v Břeclavi v roce 2025. 

Podporujeme
#SilnejsiHybatele #SilnejsiSousedstvi #SilnejsiRegiony

© Česká spořitelna, a.s. Všechna práva vyhrazena. 

Podmínky užívání | Ochrana osobních údajů | Jak využíváme cookies