Hypotéka

Studentské brigády shánějte včas. Začít můžete už od 15 let

10. března 2025 | 5 minut    

Kdy je nejlepší čas se po nějaké začít shánět? A s jakými omezeními musíte počítat, pokud vám ještě nebylo osmnáct?

Strávit pár týdnů prázdnin prací patří už desítky let ke středoškolskému životu. A ne bezdůvodně. Vedle zajímavých pracovních i životních zkušeností je brigáda také důležitým krokem k osamostatňování se. Díky vydělaným penězům se stáváte finančně nezávislejší. Přivyděláte si ke kapesnému, naspoříte na dražší elektroniku či oblečení nebo si splníte cestovatelský sen.

Přibližně polovina brigádníků uvádí, že díky své zkušenosti nyní silněji vnímají význam vzdělání. „Je asi dobré to zažít a uvědomit si, že takovou stereotypní nebo špatně placenou práci bych celý život dělat nechtěl,“ shodli se v průzkumu.

Podle zákona smějí na brigádu jen ti studenti, kterým už bylo patnáct let a současně mají ukončenou povinnou školní docházku. Většina toho také využívá. Z průzkumu vyplynulo, že zkušenost s brigádou mají tři čtvrtiny lidí ve věku od 15 do 18 let. A ti, co nemají, se na ni chystají.

Jestliže jste v 9. třídě ZŠ a splňujete věkový limit, můžete si najít brigádu a podepsat se zaměstnavatelem smlouvu s tím, že nastoupíte až po vysvědčení. Je ale třeba počítat s tím, že mladiství nemohou pracovat stejně jako dospělí. Pokud sníte o tom, že budete čepovat pivo u stánku nebo razit podzemní štoly, musíte si ještě pár let počkat.

Co brigádníci mladší 18 let nesmějí?

  • Prodávat alkohol a tabákové výrobky. 
  • Mít na starosti peníze (například při práci u pokladny nebo při stánkovém prodeji).
  • Pracovat déle než 8 hodin. 
  • Pracovat na nočních směnách. 
  • Těžit pod zemí nerosty, razit tunely nebo štoly.

Kdy začít hledat?

Ideální dobou na hledání letní brigády je jaro. Od dubna do počátku června budete mít nejvíce šancí sehnat zajímavou pozici. V červnu zájem brigádníků každoročně vrcholí a výběr může být výrazně omezený. Navíc je třeba počítat s tím, že domlouvání se zaměstnavatelem může trvat několik dní či týdnů. Většina z nich totiž čeká, až se sejde větší množství životopisů. Vybírají, koho budou kontaktovat a koho ne. I v případě, že dojde na pohovor, nepadne rozhodnutí obvykle hned.

Máte-li pocit, že vám v tuto dobu zbytečně utíká čas, je dobré si zatím překontrolovat, zda máte vše, co bude zaměstnavatel požadovat. Přichystejte si vše, co můžete před první brigádou potřebovat.

Pokračujte dále

Brigády od A do Z

Jak vybrat vhodnou pozici, napsat CV a co vše je potřeba zařídit před studentskou brigádou. Kompletní přehled informací pro studenty.

Tipy pro studenty, jak vybrat ideální brigádu

            

Nepodceňte sílu sociálních sítí při hledání brigády! Mohou pomoct, ale i uškodit

            

Jednoduchý návod, jak napsat CV a motivační dopis. Stáhněte si vzor!

            

Rady odborníků, jak se připravit na pohovor

            

Pracovní pohovor: Víme, na co se personalisté ptají

            

Potravinářský průkaz, dress code i účet. Co vše si připravit před první brigádou?

            

Jak postupovat při potížích na studentské brigádě?

            

Smlouvy, daně, výplaty – přehled pro studenty na brigádě

            

Ušetřit peníze z brigády pomůže i aplikace

            

Studenti a brigáda aneb Na co si dát pozor

Období prázdninových přivýdělků pro studenty právě začíná.