3 pravidla
pro vaši bezpečnost
Ověřujte si,
s kým komunikujete, podvodník se může vydávat za kohokoliv.
Nesdílejte s nikým přístupy a hesla ke svému účtu nebo čísla ze své karty.
Dejte pozor,
co a komu potvrzujete nebo platíte.
Vyhněte se podvodným webům na internetu
Kliknutím na podvodný odkaz v SMS zprávě nebo e-mailu se můžete snadno dostat do problémů. Služba na rozpoznání podvodných webů vás na nebezpečnou stránku nikdy nepustí. Ochrání vás, i když kliknete, kam nemáte.
Měsíční poplatek: 49 Kč
Právě se děje
Používáte v mobilu nebo na tabletu aplikace? Jsou stále oblíbenější. Umožňují nám pohodlnější přístup k informacím, rychlé ovládání našich bankovních účtů i profilů a služeb od sportovních zařízení po státní správu, a dokonce s jejich pomocí snadno nakoupíme. Jejich popularitu a praktičnost ale mohou šikovně zneužít i podvodníci. Stačí si nedat pozor a nainstalovat si falešnou aplikaci. Váš mobilní telefon, osobní údaje i finance tak můžete vystavit velkému riziku. Pokud ale budete dodržovat několik snadných pravidel, podvodníci si na vás nepřijdou.
- Stahujte aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je Google Play nebo App Store. Vyhněte se stahování z neznámých webů.
- Kontrolujte, kdo je vývojář aplikace. Najdete ho vždy u odkazu ke stažení aplikace v oficiálním obchodu. Pokud stahujete například bankovní aplikaci, vývojářem by měla být přímo banka.
- Přečtěte si hodnocení a recenze ostatních uživatelů v obchodech. Pozitivní recenze a vysoké hodnocení jsou dobrým znamením.
- Kontrolujte si počet stažení i historii aktualizací aplikace. U populárních a prověřených aplikací, jako jsou například bankovní, by měl být počet stažení vysoký. Prověřené aplikace mívají i historii aktualizací, ty podvodné naopak dlouhou historii nemívají.
- Před instalací aplikace věnujte pozornost tomu, jaká oprávnění aplikace požaduje. Aplikace by neměly vyžadovat přístup k funkcím, které nepotřebují. Pokud si tedy stahujete například bankovní aplikaci, neměla by po vás chtít přístup k vašim kontaktům nebo SMS zprávám a podobně.
- Zjistěte si informace o aplikaci na oficiálních stránkách společnosti. Na stránkách byste měli najít odkaz ke stažení aplikace, který by měl vést do oficiálních obchodů (např. Google Play nebo App Store).
- Pokud si chcete být zcela jistí, že stahujete bezpečné aplikace, používejte antivirový software, který umí odhalit ty nebezpečné.
Teď už víte, jak poznat, že aplikace je bezpečná. Jak se ale k aplikacím dostáváte? Jednou z cest je jednoduché naskenování QR kódu, který vás odvede přímo na stránku ke stažení. Je to rychlé, snadné a intuitivní. Ale pozor, i QR kódy jsou zneužitelné podvodníky. Co mít při jejich používání na paměti?
- Ujistěte se, že QR kód pochází z důvěryhodného zdroje. Pokud jste ho například viděli na reklamním plakátu nebo v reklamě na internetu, ověřte si, že reklama není falešná. Zkontrolujte si na oficiálních webových stránkách společnosti, jestli nabídka v inzerci existuje, u online reklam si zkontrolujte, jestli existuje zadavatel reklamy. Pokud reklama a QR kód vedou ke stažení aplikace, pravděpodobně odkaz ke stažení najdete i na webových stránkách společnosti.
- Před otevřením odkazu z QR kódu zkontrolujte adresu stránky, na kterou vás kód odvádí. Měla by odpovídat očekávané oficiální stránce dané společnosti nebo obchodu s aplikacemi (Google Play nebo App Store).
- Všímejte si detailů. Pokud QR kód vypadá podezřele nebo je umístěn na neobvyklém místě, raději ho neskenujte a aplikaci nebo informace si vyhledejte jinak.
- Pokud se vám na QR kódu cokoli nezdá, dejte na svoji intuici a nevyplňujte přes něj žádné informace, ani nic nestahujte. Využijte radši oficiální stránku dané společnosti nebo v případě stahování aplikací oficiální obchod.
- Pokud si chcete být opravdu jistí, že neuděláte chybu, používejte aplikace pro skenování QR kódů, které umí odhalit, jestli je QR kód závadný.
Zprávou, která se tváří jako od dítěte nebo vnoučete, začíná podvod, který se aktuální šíří Českem. Údajný potomek v ní žádá rodiče nebo prarodiče o peníze, protože má problémy. Pokud příjemce zprávy uvěří a peníze pošle, přijde o ně.
Jak podvod probíhá?
Přijde vám SMS, zpráva do chatovací aplikace nebo e-mail od neznámého odesílatele.
Odesílatel se představí jako vaše dítě nebo vnouče.
Ve zprávě vám tvrdí, že se ocitlo v nesnázích, píše od přátel a potřebuje peníze.
Variantou je tvrzení, že má nové číslo. Dál pak pokračuje v konverzaci a v dalších zprávách vás poprosí pod smyšlenou záminkou o peníze.
Spolu s prosbou zašle i číslo účtu, na které máte finance poslat.
Jak se proti podvodu bránit?
Ověřte si, jestli skutečně komunikujete se svým potomkem. Kontaktujte ho na jeho čísle, které znáte, případně prostřednictvím jiných kanálů nebo jeho přátel.
Nesdělujte do zprávy žádné citlivé údaje, pokud si nejste na 100 % jistí, že víte, s kým komunikujete.
Dejte pozor, co a komu platíte. Neodesílejte peníze na cizí účet, o kterém nevíte, komu patří.
Příběh z praxe: historka o rozbitém telefonu
Panu Karlovi přišla přes aplikaci WhatsApp zpráva z neznámého čísla. Odesílatel tvrdil, že je jeho dcera a píše od kamarádky, protože má rozbitý mobil. Tatínka žádala o zaslání peněz na nový, neměla u sebe potřebný obnos. Pan Karel proto obratem odeslal peníze na účet, který domnělá dcera poslala. Až později ho zarazilo, proč nechtěla peníze zaslat na její účet. Spojil se s ní přes sociální sítě a dozvěděl se, že mu nikdy nepsala a telefon rozbitý nemá. Pan Karel naletěl podvodníkům.
Podobných příběhů se v posledních týdnech objevuje mnoho. Vyvolaný strach a obava o děti je často silnější než racionální uvažování. Buďte obezřetní a před odesláním jakýchkoli peněz si situaci i příjemce prověřte!
Určitě se vám čas od času stane, že vám na váš mobilní telefon volá neznámé číslo. Možná takový hovor ani nepřijmete z obavy, že by to mohl být podvodník. Ale co když jsme to my, vaše banka? Odteď už nás vždycky poznáte díky oznámení z George.
Kdykoli vám bude volat někdo z České spořitelny, na obrazovce vašeho mobilního telefonu, případně v jeho oznamovacím centru, se objeví push notifikace nebo chcete-li – oznámení s informací, že jsme to my. Můžete si být jistí, že číslo, které vidíte na displeji, je naše.
Aby vám oznámení z George přišlo, potřebujete:
- George v mobilu,
- povolené push notifikace, alespoň ty z George,
- být na wi-fi nebo na datech. Prostě online.
Určitě znáte příběhy o podvodech, kde hlavní roli hraje falešný bankéř. Podvodník někomu zavolá a vydává se za pracovníka jeho banky. Tvrdí volanému, že jeho účet byl napaden a peníze je třeba okamžitě zachránit. Snaží se svou potenciální oběť přesvědčit, aby odeslala peníze na údajně bezpečný účet, který jí nabídne. Když vyděšený člověk poslechne, o své finance přijde. A přitom by stačilo málo – včas odhalit, že se lupič za pracovníka banky jen vydává. Což push notifikace z George dokáže. Přesněji – dokáže to tím, že vám nepřijde.
Pokud se někdo představí jako bankéř České spořitelny, ale vy jste žádnou notifikaci nezaznamenali, zbystřete. Naštěstí si v takovém případě můžete volajícího ověřit i jinak. Stačí ho požádat o ověření přes George. Pokud je to opravdu náš člověk:
- pošle vám do aplikace George jednorázový čtyřmístný číselný kód.
- vy se do aplikace podíváte a požádáte volajícího, aby vám kód přečetl.
- když to udělá a kód se bude shodovat, mluvíte se zaměstnancem České spořitelny.
Jestli volající namítá, že ověření v Georgi nefunguje, nebo vám ho neumí poslat, nebavte se s ním a zavěste. Pravděpodobně je to podvodník. Ale abyste měli jistotu, že jste nepoložili telefon našemu bankéři, obratem nám můžete zavolat přes George, případně na linku 277 207 207. Pokud byl telefonát od nás, kolegové to hned zjistí.
Zavolejte nám i v případě, že se stanete cílem podvodného telefonátu, který včas sami odhalíte. Dejte nám vědět, když bude volající tvrdit, že je z České národní banky, České bankovní asociace, od Policie ČR nebo z jakékoli jiné instituce a bude vám chtít zachraňovat účet. Takové informace jsou pro nás důležité. Pomáhají nám v boji proti nepoctivcům.
Podívejte se, jak může vypadat oznámení z George, když volá Česká spořitelna. Podoba oznámení se může lišit v závislosti na operačním systému i typu vašeho telefonu.
Podvody od A do Z
Zbohatnutí přes internet, falešné nabídky investic
Pachatel na telefonu
CEO Fraud
Láska přes internet a falešná charita na sítích
Praktiky dovolenkových podvodníků
Falešná komunikace přes SMS, e-maily a chatování na internetu
Podezřelé nabídky práce a snadné výdělky
Vydírání přes internet a hackerské útoky
Podvody při nakupování přes internet
Škodlivý software (malware)
Podvody v praxi
Dejte si kvíz a naučte se, jak nenaletět!
Informace, poučky a tak dál... Že vás právě toto nebaví a raději si ověřujete znalosti zábavnou formou? Dejte si kvíz!
FALEŠNÉ INVESTOVÁNÍ? To nechcete zažít!
Podvodní investiční poradci lákají na rychlý a výhodný nákup akcií či kryptoměn, často zdůrazňují, že začít můžete i s malými částkami. Slíbí vám nereálně vysoké zhodnocení a využívají další triky, aby ve vás vzbudili iluzi rychlého zbohatnutí. Typicky mluví o jedinečné příležitosti, která má být samozřejmě zcela bez rizika.
- Zdolejte kvíz a nenechte se napálit podvodným
investičním poradcem. - Vyzkoušejte si obrácenou roli a jako pachatel
proplujte kvízem, trochu vás to zmrazí, ale hodně naučí!
Zajímavosti z bezpečnosti
Zaměřeno na firmy
Mějte se na pozoru před podvodníky
Nové standardy kyberbezpečnosti. Je vaše firma připravená na NIS2?
Bezpečnost v digitální éře. Jak firmy reagují na kybernetické hrozby?
Umělá inteligence a ochrana dat. Jak předejít úniku firemních údajů (nejen) skrze ChatGPT?
Podvedl vás někdo?
Neváhejte a využijte naši první pomoc.
Okamžitě komunikujte s bankou, odložte ostych a volejte,
i když máte jen podezření.
Zavolejte nám 24/7 přes George nebo na linku
277 207 207
Ze zahraničí volejte
24/7 na číslo
+420 956 777 901
Změňte si ve vašem Georgi přihlašovací údaje k bankovnictví
- Změňte si v Georgi bezpečnostní přístupy k Bankovní IDentitě.
- Podezřelé e-maily, SMS, chat nebo nahrávky hovorů pošlete do naší speciální schránky podvody@csas.cz.
- Nahlaste podvod policii, pomáháte chránit nejen sebe, ale i ostatní před podvodníky.
- Zablokujte si platební kartu v Georgi. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod.