Pravidelný report Fondy a trhy se hlouběji věnuje aktuálnímu vývoji na kapitálových trzích (akciové, dluhopisové a alternativní) a je doplněn o informace ke konkrétním produktům, spravovaným společností Erste Asset Management, pobočka Česká republika.
Co by vám nemělo tento měsíc uniknout
- Akciové trhy neudržely v prosinci zisky z první poloviny měsíce a před koncem roku mírně zkorigovaly.
- Za kalendářní rok totiž dosáhl celkový výnos (včetně dividend) indexu S&P 500 největších amerických firem hodnoty 25 %.
- ČNB ponechala dvoutýdenní repo sazbu beze změny na 4 %.
- Dolar pokračoval v posilování a dostal se na dohled parity s eurem. Koruna vůči němu za prosinec ztratila -2 %..
V letošním roce jsme byli svědky rostoucího geopolitického napětí, klesající inflace a klesajících úrokových sazeb, ale i rekordního počtu čtyř miliard lidí, kteří ve světě mohli jít k volbám. Vrcholem pak byly listopadové prezidentské volby v USA.
I tak se rok 2024 zapíše do historie zlatým písmem. To a mnohem více prozradil v nejnovějším videu Martin Řezáč.
Téměř každý výhled na rok 2024 zmiňuje supervolební rok a zásadní politická rozhodnutí. Zvláštní pozornost byla věnována prezidentským volbám v USA, které vrátily do Bílého domu starého známého Donalda Trumpa a také změnily barvu Senátu a Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu na červenou (barva Republikánské strany v USA).
Americké volby zůstanou ústředním tématem i v příštím roce: jaké důsledky bude mít znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem pro světovou ekonomiku? Bude republikán skutečně realizovat své dalekosáhlé plány na další cla a protekcionismus, nebo chce jen posílit svou vyjednávací pozici s EU a Čínou? Kam směřuje Evropa ve světle Trumpových plánů?
Vývoj vybraných indexů
-2,4 %
Pohyb indexu S&P 500
za měsíc prosinec
-1,6 %
Pohyb indexu MSCI Global
za měsíc prosinec
-7,8 %
Pohyb indexu MSCI US Small
za měsíc prosinec
Akciové trhy
Akciové trhy neudržely v prosinci zisky z první poloviny měsíce a před koncem roku mírně zkorigovaly.
Akciové trhy neudržely v prosinci zisky z první poloviny měsíce a před koncem roku mírně zkorigovaly zejména pod tlakem rostoucích výnosů dluhopisů a snížených očekávání na pokles základní úrokové sazby v roce 2025 ze strany Fed. Americký index S&P 500 ztratil -2,4 %, ale index malých amerických společností Russell 2000 uzavřel prosinec slabší o -8,3 %. Lépe se tentokrát vedlo akciím v EMU, kde index EuroSTOXX rostl o 1,4 %. Z pohledu celého roku 2024 ale byla prosincová korekce amerických akcií zanedbatelná. Za kalendářní rok totiž dosáhl celkový výnos (včetně dividend) indexu 500 největších amerických firem hodnoty 25 %. Takováto výkonnost je výjimečná a výrazně převýšila odhady analytiků a stratégů bank. Navíc už v roce 2023 rostl index S&P 500 o 26,3 %. Růst byl velmi koncentrovaný a americký trh táhlo vzhůru zejména 6 největších společností (Apple, Nvidia, Microsoft, Amazon, Meta a Google), u nichž investoři očekávali nejrychlejší nástup zvýšené profitability z důvodu rozšíření umělé inteligence. Pokud bychom výkonnost trhu očistili o příspěvek těchto 6 největších jmen, snížila by se výkonnost indexu zbylých 494 firem z 25 % na 16 %. Znovuzvolení Donalda Trumpa bylo určitě událostí č. 1 loňského roku, nicméně lepší, než očekávaný vývoj americké ekonomiky byl tím hlavním faktorem táhnoucí akciový trh vzhůru. Zatímco na začátku roku byl konsensuální odhadovaný růst amerického HDP na úrovni 1,3 %, na konci roku už to bylo 2,7 %. Silnější růst ekonomiky s sebou nese větší růst zisků firem. Současně i ocenění (P/E) má tendenci se zvyšovat s poklesem rizika recese. Jen během uplynulého roku se konsensuální očekávání recesního vývoje snížilo ze 65 % na 20 %. K růstu ocenění přispělo i zúžení spreadů ve výnosech firemních dluhopisů nad ty státní. Další akciové trhy mimo USA rostly v roce 2024 méně: japonský index Nikkei přidal 21,3 %, EuroSTOXX 10,2 % a index MSCI pro rozvíjející se trhy v roce 2024 rostl o 8 %. Podíl amerických akcií na globálním indexu vyspělých zemí MSCI World se za loňský rok zvýšil o 4 % na 72 %.
Výhled
Rok 2025 přináší více nejistot než rok uplynulý a vývoj na finančních trzích tak pravděpodobně bude volatilnější. Celá řada neznámých se odvíjí zejména od nástupu nové administrativy v USA a s ní spojenými, už avizovanými, záměry ohledně daní, tarifů a cel, imigrace a deregulace. Některá z těchto opatření mohou mít výrazně proinflační charakter, což už se projevilo poklesem očekávání na tempo dalšího snižování úrokových sazeb i nedávným růstem výnosů dluhopisů. Během podzimu riziková aktiva reagovala pozitivně na vítězství Donalda Trumpa a investoři očekávají podobný vývoj jako při jeho prvním vítězství v roce 2016, kdy sada jeho ekonomických opatření byla pozitivně přijata finančními trhy. Během následujících měsíců může ale přijít vystřízlivění z optimistických očekávání kvůli odlišné ekonomické realitě, ve které budou tyto kroky zaváděny. Během Trumpova prvního mandátu byl dluhopisový trh v podstatě indiferentní vůči rozpočtovým deficitům. Ten v roce 2016 činil 3,1 % HDP. Do roku 2024 se více než zdvojnásobil na 6,4 % - velmi vysoké číslo pro ekonomiku, která aktuálně operuje na úrovni blízké plné zaměstnanosti. Reálné výnosy dluhopisů jsou už na úrovní 2,2 % ve srovnání s nulovou úrovní v roce 2017, kdy se Trump poprvé ujal úřadu. A úroveň celkového zadlužení mezitím stoupla ze 105 % HDP na 123 %. Platby úroků za federální dluh dosáhly v roce 2024 úrovně 3,1 % HDP proti 1,3 % v roce 2016. Zamýšlená prorůstová opatření a prodloužení současných daňových úlev, případně další avizované snížení sazby korporátní daně tak může narazit na rozpočtové jestřáby v kongresu. Pro krátkodobý vývoj bude důležitá i časová posloupnost zavádění jednotlivých opatření. Přesto očekáváme zejména v prvních měsících roku lepší výnosy z amerických akcií než z investic v Evropě nebo na rozvíjejících se trzích. Ekonomiky těchto méně vyspělých zemí budou více pod tlakem vyšších úrokových sazeb a silného dolaru, případně ze zavedení celních bariér v mezinárodním obchodu. Naopak na americkém trhu by v součtu měly převážit příležitosti nad riziky. Efekt deregulace nadále vypadá jako podceňovaný, podobně jako byznysově přátelské prostředí s potenciálem pro růst produktivity a s lepší alokací kapitálu. USA i v roce 2025 budou motorem globálního ekonomického růstu se zdravým trhem práce, rozšiřujícími se možnostmi využití AI a oživující korporátní aktivitou (fúze, akvizice, zpětné odkupy akcií, zvyšování dividend, atd).
Dluhopisové trhy
ČNB tak na svém posledním zasedání v roce 2024 ponechala dvoutýdenní repo sazbu beze změny na 4 %. Globální nárůst výnosů byl podpořen také vývojem ve Spojených státech.
Prosincové zasedání Evropské centrální banky (ECB) naplnilo většinová očekávání. Svou depozitní sazbu ECB snížila o 25 bazických bodů (1 bod = 0,01 %) na rovná 3 %. Krátkodobé tržní sazby předjímají, že ECB bude v současné politice pokračovat, a že v roce 2025 poklesne depozitní sazba pod 2 %. Zatímco ECB i řada dalších centrálních bank jsou stále ještě na cestě se sazbami dolů, vývoj dlouhodobých výnosů je čím dále volatilnější. Vlivem především komplikované politické situace dosáhl výnos desetiletého francouzského státního dluhopisu 3,25 %, nadvýnos oproti desetiletému německému dluhopisu se tak plíživě blíží 90 bodům. Výnos desetiletého britského státního dluhopisu se pohybuje nad 4,6 %, tedy nad úrovní, která pro něj v posledních 15 letech nebyla vůbec obvyklá (s výjimkou krátké epizody v roce 2023). Výnosy státních dluhopisů rostou i ve středoevropském regionu, například v Polsku desetiletý výnos opět míří k 6 %. Vzhledem k nárůstu výnosů si řada trhů v prosinci připsala ztráty (vztah mezi cenou dluhopisu a jeho výnosem je inverzní).
Globální nárůst výnosů byl podpořen také vývojem ve Spojených státech. Prvním důležitým faktorem je zde vítězství republikánů v listopadových volbách (což podle trhů může do budoucna mít za následek více proinflační politiku). Navíc tvrdá data z americké ekonomiky nepotvrdila její výraznější ochlazování. Američtí centrální bankéři tak v prosinci v souladu s očekáváním přikročili k dalšímu 25bodovému snížení sazeb, které doprovodili „jestřábím“ (tzn. konzistentním s restriktivní měnovou politikou) výhledem. Aktualizovaná prognóza předjímá již pouze 0,5% pokles sazeb v roce 2025 (oproti dvojnásobku v září). Cílové rozpětí krátkodobých sazeb americké centrální banky (Fedu) je po prosincovém snížení 4,25-4,5 %. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu v prosinci opět vzrostl a začíná nový rok již okolo 4,6 %.
V reakci na globální, ale i na domácí vývoj mírně vzrostly výnosy českých státních dluhopisů. Zatímco celková inflace překvapila mírně směrem dolů (listopadové číslo 2,8 % bylo pod 3% odhadem analytiků), stále je patrná setrvačnost cenových tlaků ve službách, spotřebitelská poptávka mezitím vykazuje známky pokračujícího oživení. Česká národní banka (ČNB) tak na svém posledním zasedání v roce 2024 ponechala dvoutýdenní repo sazbu beze změny na 4 %. O dalším (ne)snižování sazeb pravděpodobně rozhodne aktualizovaná prognóza ČNB na začátku února. K dispozici nově bude i předběžný odhad inflace. První údaj (za leden 2025) bude publikován 6. února ráno, tedy poměrně těsně před zasedáním ČNB, a může poskytnout důležitý vhled do detailů tradičního lednového přecenění. Finální statistiky budou zveřejněny zhruba týden poté. Tuzemské státní dluhopisy si v prosinci připsaly mírnou ztrátu. Dvouletý výnos vstupuje do nového roku poblíž úrovně 3,6 %, jeho desetiletý protějšek okolo 4,15 %. Přestože nelze vyloučit další nárůst výnosů, případná volatilita může přinášet i příležitosti, nejenom u nás, ale i v zahraničí.
Korporátní dluhopisy měly v první polovině prosince tendenci k utahování kreditních prémií. Zlomem bylo zasedání amerického Fedu, které vyznělo jestřábím dojmem. Výhled pomalejšího snižování úrokových sazeb prodraží korporátnímu sektoru financování, což se odrazilo ve změně trendu a v mírném roztažení kreditních prémií. Samotné pohyby v kreditních prémií v prosinci ovšem nebyly nijak výrazné ani na trhu evropských firemních obligací investičního stupně ani na trhu vysoce úročených korporátních dluhopisů. Druhá polovina prosince bývá tradičně ve znamení poklesu obchodní aktivity. Spolu s tím klesá na nulu i emisní aktivita firem. O to silnější potom bývá nástup obchodování v lednu, který je často nejsilnějším měsícem i z pohledu objemu nových emisí korporátních dluhopisů.
Výhled
Dluhopisové trhy, jak státních, tak i korporátních dluhopisů, budou v nejbližších měsících vystaveny rizikům v podobě nástupu nového amerického prezidenta a možného uvalení obchodních cel ze strany USA mimo jiné i na Evropskou unii. Dalším rizikem může být politická nestabilita ve Francii nebo parlamentní volby v Německu na konci února. Zvýšena volatilita na dluhopisových trzích tak může i nadále přetrvávat.
Alternativní trhy
Oblast udržitelnosti zůstává na vedlejší koleji.
ESG
Investice do udržitelného rozvoje zůstaly i nadále pod dlouhodobým tlakem, a to především kvůli oblasti životního prostředí. Tato oblast táhla celý ESG segment dolů již čtvrtý rok. Obecný nezájem o ESG téma je stále hlasitější v souvislosti s kritikou evropského Green Deal, ale nejsilnější odpor je cítit v USA. Negativní tlak zde začal opět od podzimu narůstat, a to v souvislosti s posilováním republikánů před volbami. Obecný společenský tlak aktuálně donutil největší banky v USA odstoupit od tzv. Net-Zero Banking Alliance a vzdát se ekologického přístupu. Některé tamní státy včele s Texasem, a i další např. zemědělské unie, bankám dokonce hrozily právními kroky, když nerozvolní možnosti financování některých „hnědých“ aktivit.
Měsíční výkonnost vybraných podílových fondů
k 31. 12. 2024
Akciové fondy
Sporotrend 3,09 %
Je vhodný pro dynamické investory, kteří věří v pozitivní vývoj na akciových trzích členských zemí EU i dalších států východní Evropy a chtějí se částí své investice na tomto vývoji podílet. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Top Stocks -3,54 %
Investiční strategie je založena na metodě aktivního výběru jednotlivých akcií pro dlouhodobé zhodnocení (stock picking). Investuje do akcií obchodovaných na vyspělých akciových trzích v USA, Kanadě a Evropě. Měnové riziko je průběžně zajišťováno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Global Stocks -1,49 %
Investuje do globálních akciových fondů. Měnové riziko není zajišťováno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Stock Small Caps -4,30 %
Investiční strategie je založena na metodě aktivního výběru jednotlivých akcií pro dlouhodobé zhodnocení (stock picking). Investuje do veřejně obchodovaných akcií podniků s nižší tržní kapitalizací (Small Caps), které operují na rozvinutých trzích západní Evropy a Severní Ameriky. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Erste Stock Value -3,15 %
Erste stock value je aktivní akciový fond, který investuje do vybraných společností po celém světě. Investiční proces fondu je založen na kvantitativním předběžném výběru a také na analýze takto identifikovaných společností podle základních a technických hledisek. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Erste WWF Stock Enviroment - 6,97 %
Fond investuje celosvětově do podniků v odvětví ochrany životního prostředí. Zaměřuje se především na následující obory: úprava vod a zásobování vodou, recyklace a nakládání s odpady, obnovitelná energie, energetická účinnost a mobilita. Při rozhodování o investicích je prvořadý měřitelný pozitivní dopad na životní prostředí a společnost. Je určen pro dlouhodobé investování, na 6 let a déle.
Dluhopisové fondy
Sporoinvest 0,12 %
Dluhopisový fond velmi krátkodobých investic, investující do nástrojů peněžního trhu, státních dluhopisů ČR a omezeně i do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně s krátkou dobou do splatnosti. Je určen pro krátkodobé investování, i na dobu jeden rok a déle.
Sporobond -0,77 %
Dluhopisový fond, investující do státních dluhopisů ČR a omezeně i do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně, který je určen pro střednědobé až dlouhodobé investování s doporučeným investičním horizontem dva roky a déle.
Trendbond -0,69 %
Investiční strategie fondu je založena na konvergenčním efektu, tj. sbližování úrovně úrokových sazeb středoevropských zemí k sazbám Evropské měnové unie. Je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle. Tento fond není měnově zajišťován.
ČS Korporátní dluhopisový -0,21 %
Tento fond investuje zejména do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně, částečně i do východoevropských korporátních dluhopisů. Měnové riziko je plně zajištěno. Fond je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle.
High Yield dluhopisový 0,53 %
Nakupuje vysoce úročené (high-yield) dluhopisy evropských firem. Investor může jeho prostřednictvím dosáhnout možného vyššího zhodnocení, přičemž je vystaven vyššímu kreditnímu riziku. Je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle.
Smíšené fondy
Konzervativní mix -0,23 %
Smíšený podílový fond vhodný pro méně zkušené investory, kteří preferují pevně úročené finanční instrumenty, nicméně chtějí v omezené míře investovat i na akciových trzích. Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 10 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont jsou tři roky a déle.
Optimum -0,35 %
Smíšený podílový fond s komplexní investiční strategií zahrnující i realitní složku, která pružně reaguje na tržní vývoj. Fond je vhodný pro konzervativněji laděné investory. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Universum -0,32 %
Smíšený podílový fond s komplexní investiční strategií a akciovou složka portfolia, která je z velké části tvořena přímou investicí do konkrétních akciových titulů. Je určen především pro konzervativněji laděné klienty. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Vyvážený mix -0,77 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 30 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Dynamický mix -0,89 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 50 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont je pět let a déle.
Akciový mix -1,10 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 75 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont je pět let a déle.
ČS fond životního cyklu 2030 -0,94 %
Podílový fond vhodný pro investory, kteří plánují odchod do penze v roce 2030 (nebo okolo roku 2030).
Přehled výkonností všech podílových fondů
Výše uvedené informace nepředstavují investiční doporučení ani investiční poradenství dle příslušných právních předpisů a nemohou být považovány za nabídku k nákupu či prodeji jakéhokoli investičního nástroje. Můžete se nacházet mimo cílový trh výše uvedených investičních nástrojů. Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, přičemž není zaručena návratnost původně investované částky. Minulá výkonnost nezaručuje stejnou výkonnost v budoucím období. Váš konkrétní investiční záměr doporučujeme konzultovat s odborným poradcem, který ověří, že plánovaná investice bude přiměřená vašim odborným znalostem a zkušenostem, že bude v souladu s vašimi potřebami a prioritami, majetkovými poměry a vztahem k riziku, a že se váš investiční profil shoduje s cílovým trhem konkrétního investičního nástroje. Zároveň vás seznámí se všemi případnými riziky konkrétního investičního nástroje. Více informací naleznete na investičním portálu www.investicnicentrum.cz.