Fondy a trhy
Leden 2025
Pravidelný report Fondy a trhy se hlouběji věnuje aktuálnímu vývoji na kapitálových trzích (akciové, dluhopisové a alternativní) a je doplněn o informace ke konkrétním produktům, spravovaným společností Erste Asset Management, pobočka Česká republika.
Co by vám nemělo tento měsíc uniknout
- První měsíc roku 2025 přinesl vyšší volatilitu hlavně v rámci jednotlivých sektorů.
- Globální akciový index MSCI přidal 3,3 %. Po dlouhé době si vyšší zisky připsaly evropské akcie než americké.
- ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu na 3,75 %.
- DeepSeek spustil hluboké zamyšlení v oblasti AI.
Většina našich dluhopisových fondů přinesla klientům zhodnocení v rozmezí 3 až 5 %, smíšené fondy doručily 6 až 11 % a skoro všechny akciové fondy zaznamenaly dokonce dvojciferné zhodnocení. Letošní rok by měl být pro akcie sice slušný, ale už ne tak výjimečný jako rok 2024.
To a mnohem více prozradil v nejnovějším videu Martin Řezáč.
Téměř každý výhled na rok 2024 zmiňuje supervolební rok a zásadní politická rozhodnutí. Zvláštní pozornost byla věnována prezidentským volbám v USA, které vrátily do Bílého domu starého známého Donalda Trumpa a také změnily barvu Senátu a Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu na červenou (barva Republikánské strany v USA).
Americké volby zůstanou ústředním tématem i v příštím roce: jaké důsledky bude mít znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem pro světovou ekonomiku? Bude republikán skutečně realizovat své dalekosáhlé plány na další cla a protekcionismus, nebo chce jen posílit svou vyjednávací pozici s EU a Čínou? Kam směřuje Evropa ve světle Trumpových plánů?
Vývoj vybraných indexů
3,75 %
ČNB snížila
repo sazbu
3,30 %
Pohyb indexu MSCI Global
za měsíc leden
3,60 %
Pohyb indexu MSCI US Small
za měsíc leden
Akciové trhy
Akciové trhy uzavřely volatilní leden poměrně vysokým zhodnocením, a to navzdory eskalující hrozbě tarifů.
Akciové trhy uzavřely volatilní leden poměrně vysokým zhodnocením, a to navzdory eskalující hrozbě tarifů ze strany nové americké administrativy, nejistému výhledu na další směr pohybu úrokových sazeb a oznámení čínské společnosti DeepSeek o jejím konkurenčním jazykovém modelu využívajícím umělou inteligenci, který vyvinula za zlomek ceny proti americkým technologickým gigantům, což by umožnilo narušení jejich dominance a realističtější pohled na jejich vysoké ocenění. Globální akciový index MSCI si připsal zhodnocení o 3,3 %, americký index S&P 500 o 2,8 % a technologický index NASDAQ rostl o 2,3 %. Poněkud překvapivě rostl výrazně evropský index STOXX 600 a to o 6,4 %, což je vyšší cenové zhodnocení (bez dividend) než si připsal za celý rok 2024. Tato trajektorie je ale pro evropské akcie vcelku obvyklá během prvního čtvrtletí, kdy investoři sázejí na nízké ocenění, než přijde rozčarování z mizerné výkonnosti ekonomik a slabé ziskovosti evropských firem. Daleko zajímavější byl ale vývoj na americkém trhu. Navzdory šokujícímu oznámení čínské společnosti DeepSeek nedošlo v segmentu největších investorů do AI modelů ke korekci. Akcie společnosti Meta (Facebook) za leden posílily o 17,7 %, Amazon přidal 8,3 %, Google 8 % a jen Microsoft ztratil mírných 1,5 %, což bylo dáno ale hlavně slabšími zveřejněnými výsledky za čtvrté čtvrtletí. Jinak dopadly akcie firem poskytující infrastrukturu pro datová centra, neboť došlo ke zpochybnění teze o potřebě neustálého zvyšování jejich kapacit a výkonnosti. Akcie výrobce nejvýkonnějších čipů, společnosti Nvidia, ztratily za leden 11 %. Ještě hůře se vedlo některým firmám poskytujícím elektrickou infrastrukturu a komponenty pro datová centra (Vertiv, Eaton, GE Vernova, Quanta, MasTec), které od svých lednových maxim během dvou dnů smazaly 10-25 % své hodnoty. Nutno ovšem podotknout, že některé z nich si za posledních 5 let připisují zhodnocení v řádu vyšších stovek procent. V poslední obchodní den smazaly indexy své mezi denní zisky po oznámení prezidenta Trumpa o zavedení cel na dovoz zboží do USA z Mexika a Kanady ve výši 25 %, a 10% cla na zboží z Číny s účinností od 4. února (v dalších dnech ale tento záměr zatím odložil). Navzdory výše uvedenému (s výjimkou evropských akcií) jsme zatím nebyli svědky šířeji založené rotace do už více než dva roky opomíjených sektorů (ropa, materiály, spotřební zboží) nebo strategií (small caps, value) a investoři nadále preferovali technologickou dominanci a výjimečnost největších amerických firem. Do února tak trhy vstoupily ve velmi vratké pozici.
Výhled
Z pohledu investic do amerických akcií je nejzajímavější otázka, zda konečně dojde po více než dvou letech k rozšíření růstové báze i do jiných titulů, mimo segment největších technologických společností. Výhledy na vývoj růstu ziskovosti by tomu mohly napovídat. Zatímco v roce 2023 byl růst ziskovosti 7 největších firem v USA 36 % meziročně, u zbylých 493 firem došlo v průměru k poklesu o -4 %. V roce 2024 rostlo EPS u 7 největších firem o 33 % a u zbytku o 3 %. Pro rok 2025 se čeká růst o 18 % pro 7 největších společností a o 11 % pro zbytek trhu, který se tak dotahuje. Oznámení čínské společnosti DeepSeek z posledního lednového týdne, že její LLM model vyvinutý za 5 milionů dolarů poskytuje výsledky srovnatelné s modely vyvinutými americkými společnostmi za stovky miliard dolarů, sloužilo nejen jako budíček, ale zároveň poskytuje další důvod pro vylepšení diverzifikace akciových portfolií. A to nejen napříč sektory v USA, kde se pozornost investorů přesouvá od výrobců polovodičů a infrastruktury pro datová centra k firmám, které jako první pocítí na růstu tržeb a produktivity benefit z adopce na umělé inteligenci založených LLM modelů. Po více než 2 letech, kdy byl v listopadu 2022 uveden ChatGPT model, jen 6 % společností v USA využívá umělou inteligenci a jen přibližně 10 % společností plánuje využití AI během příštích 6 měsíců. Podobné to může být i z pohledu mezinárodní diverzifikace investic. Zatímco největší investoři do AI jsou dosud největší americké korporace a nad efektivitou jejich investic a brzkou monetizací visí otazník, nízké náklady na pořízení konkurenčních modelů a jejich adopci urychlí rozšíření AI a umožní firmám zvýšit profitabilitu v globálním měřítku. I odhady analytiků pro růst ziskovosti firem v roce 2025 ukazují na možný pokles americké výjimečnosti a dominance: pro americké firmy je konsensus na růst EPS o 13 %, pro Japonsko 10 %, Asii 10 % a Evropu 8 %. Tyto regiony se ovšem obchodují s diskontem v ocenění v rozmezí 20 – 45 % proti americkému trhu. Letošek tak může být rokem, kdy americká výjimečnost dosáhne vrcholu s tím, jak oslabují některé trendy na pozadí: mohutný růst nominálního HDP o 50 % (!) za posledních 5 let živený bezprecedentní fiskální expanzí, končící vlna vysoké imigrace a zpochybnění efektivity AI investic. Navíc už byla tato výjimečnost dobře rozpoznána, obchoduje se na velmi vysokém ocenění a je v globálním měřítku v akciových portfoliích široce zastoupena. Pro další týdny je na místě obezřetnost při investování do akcií, a to i díky rychle se měnícím záměrům prezidenta Trumpa ohledně tarifů a cel. Co nejširší diverzifikace portfolií začíná být klíčová.
Dluhopisové trhy
ČNB tak na svém prvním zasedání v roce 2025 snížila dvoutýdenní repo sazbu na 3,75 %. Začátek nového roku přinesl nárůst výnosů dluhopisů napříč trhy.
Začátek nového roku přinesl nárůst výnosů dluhopisů napříč trhy. Důvodů bylo více, za zmínku nadále stojí vývoj fiskální politiky nebo také solidní ekonomické fundamenty. Ovšem tím nejdůležitějším důvodem pravděpodobně byla inaugurace prezidenta Spojených států 20. ledna. Trhy počítaly s rizikem výraznějšího narušení mezinárodního obchodu. Krajní scénáře se však nenaplnily a dluhopisy tak ve druhé polovině ledna začaly posilovat (vztah mezi cenou dluhopisu a jeho výnosem je inverzní).
Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu vzrostl v polovině ledna až na 4,8 %, poté postupně klesal k 4,5 %. Hladinu 4,9 % překročil britský desetiletý výnos (tam se naposledy nacházel v roce 2008), poté začal také klesat a uzavřel měsíc okolo 4,5 %. K poklesu mu navíc pomohla slabší domácí data. Podobnou volatilitou procházely i některé trhy v Eurozóně. Francouzský desetiletý výnos se přiblížil 3,5 %, koncem ledna již poklesl k 3,2 %. Jeho německý protějšek se vyšplhal na 2,65 %, na přelomu ledna a února zamířil pod 2,4 %. Tento vývoj kopírovaly i výnosy ve středoevropském regionu. České státní dluhopisy nebyly ve světovém srovnání nijak výrazně volatilní. Po pouze mírném nárůstu výnosy poklesly přibližně o 20 bazických bodů (1 bod se rovná 0,01 %). Desetiletý výnos se na konci měsíce obchodoval okolo 4 % a dvouletý výnos okolo 3,45 %. Nemalou roli v poklesu krátkého konce výnosové křivky hrálo očekávání, že se Česká národní banka (ČNB) po krátké prosincové pauze vrátí ke snižování úrokových sazeb.
Evropská centrální banka (ECB) na konci ledna v souladu s očekáváním snížila svou depozitní sazbu o 0,25 % na 2,75 %. Trhy předjímají, že ECB v průběhu letošního roku postupně sníží sazby alespoň na 2 % (nebo dokonce níže), primárně kvůli slabšímu hospodářskému růstu. Americký Fed naopak ponechal úrokové sazby beze změny, též v souladu s očekáváním. Trhy pro letošní rok vidí jedno až dvě 0,25% snížení sazeb, to se však průběžně mění. Například zprávy o uvalení cel na Kanadu a Mexiko na začátku února napomohly posílení dolaru a nárůstu krátkodobých sazeb. To především proto, že by předpokládané dopady měly mít stagflační charakter. Vysoká nejistota ohledně případného zavedení (nebo zrušení) cel přetrvává. Domníváme se však, že proinflační rizika nadále převažují, a to nejenom ve Spojených státech. Problém v podobě setrvačné inflace sužuje i evropské ekonomiky. Ta se podobně jako v případě Spojených států zastavila kousíček nad inflačním cílem (viz graf). Mezitím i Japonsko, zdá se, definitivně utíká dlouholeté hrozbě deflace (viz graf) a také zvyšuje sazby.
Počínaje letošním 6. únorem mají tuzemské trhy k dispozici předběžný odhad inflace. Očekávalo se, že statistiky za leden potvrdí další pokles inflace bezpečněji do tolerančního pásma, a to na 2,6 %. Lednová inflace však skončila nad očekáváním, konkrétně na 2,8 % (tedy poměrně blízko horní hranice pásma). O něco později ve stejný den zasedala ČNB. V souladu s očekáváním došlo ke snížení úrokových sazeb o 0,25 % na 3,75 %. Možnost snížení sazeb byla komunikována již dlouho předtím. Vyznění zasedání ale bylo „jestřábí“, což trhy po zveřejnění statistik inflace očekávaly. Výnosy českých státních dluhopisů v reakci na vyšší inflaci mírně korigovaly svůj předchozí pokles.
Výhled
Až na obtížně předvídatelné zavedení (nebo zrušení) cel na začátku února probíhalo obchodování spíše hladce. Nic velkého se neodehrálo ani po zvýšení sazeb v Japonsku (na rozdíl od loňských letních prázdnin, kdy nečekané zvýšení sazeb spustilo rozvazování takzvaných „carry“ obchodů s přesahem do globálních trhů).
Mezinárodní obchod ovšem není jediným faktorem, který může ovlivnit obchodování na trzích. Na konci ledna v reakci na vývoj v oblasti umělé inteligence krátkodobá volatilita zasáhla akciové trhy. Následný útěk investorů do bezpečí přispěl k poklesu výnosů státních dluhopisů. Dosud se nepotvrdilo, že by mohlo jít o nepříznivý scénář jakéhokoliv druhu, možná spíše naopak. Byla to ale zajímavá ukázka toho, jak rychle se může změnit situace na trzích v reakci na „šedou labuť“ (poměrně významná událost nebo informace, se kterou trhy v blízké budoucnosti příliš nepočítají, ačkoliv je teoreticky předvídatelná). Vzhledem ke všemu výše uvedenému počítáme s tržní volatilitou i do budoucna.
Krátkodobé úrokové sazby jsou v řadě zemí již blízko svých neutrálních úrovní, zároveň ani prémie za držení dlouhodobých dluhopisů není velká. Porovnáme-li však současnou úroveň výnosů s inflací, již zhruba rok nabízí nejenom tuzemský dluhopisový trh určitou prémii. Z tohoto pohledu dává expozice na krátkodobé i dlouhodobé dluhopisy větší smysl než v předcházejících letech, kdy reálné výnosy byly i dlouhodobě hluboce záporné (viz graf).
Alternativní trhy
USA odstoupily od Pařížské dohody.
ESG
Nový prezident v USA hned po svém nástupu odstoupil, zrušil či aspoň pozastavil několik předchozích platných ESG smluv a zákonů platících několik let. USA odstoupily od Pařížské dohody o snižování emisí, zastavil čerpání v IRA (zákon směřující ke zpomalení inflace), zastavil solární a větrné projekty, a naopak vyhlásil energetickou nouzi, aby se mohlo více využívat fosilních paliv. Vedle těchto nařízení zastavil projekty podporující diverzitu ve společnosti. Je až překvapivé, jak se může jeden velký stát otočit o 180 % během několika dní.
Měsíční výkonnost vybraných podílových fondů
k 31. 01. 2025
Akciové fondy
Sporotrend 6,56 %
Je vhodný pro dynamické investory, kteří věří v pozitivní vývoj na akciových trzích členských zemí EU i dalších států východní Evropy a chtějí se částí své investice na tomto vývoji podílet. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Top Stocks 4,11 %
Investiční strategie je založena na metodě aktivního výběru jednotlivých akcií pro dlouhodobé zhodnocení (stock picking). Investuje do akcií obchodovaných na vyspělých akciových trzích v USA, Kanadě a Evropě. Měnové riziko je průběžně zajišťováno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Global Stocks 3,28 %
Investuje do globálních akciových fondů. Měnové riziko není zajišťováno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Stock Small Caps 6,30 %
Investiční strategie je založena na metodě aktivního výběru jednotlivých akcií pro dlouhodobé zhodnocení (stock picking). Investuje do veřejně obchodovaných akcií podniků s nižší tržní kapitalizací (Small Caps), které operují na rozvinutých trzích západní Evropy a Severní Ameriky. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Erste Stock Value 4,19 %
Erste stock value je aktivní akciový fond, který investuje do vybraných společností po celém světě. Investiční proces fondu je založen na kvantitativním předběžném výběru a také na analýze takto identifikovaných společností podle základních a technických hledisek. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Erste WWF Stock Enviroment - 0,18 %
Fond investuje celosvětově do podniků v odvětví ochrany životního prostředí. Zaměřuje se především na následující obory: úprava vod a zásobování vodou, recyklace a nakládání s odpady, obnovitelná energie, energetická účinnost a mobilita. Při rozhodování o investicích je prvořadý měřitelný pozitivní dopad na životní prostředí a společnost. Je určen pro dlouhodobé investování, na 6 let a déle.
Dluhopisové fondy
Sporoinvest 0,39 %
Dluhopisový fond velmi krátkodobých investic, investující do nástrojů peněžního trhu, státních dluhopisů ČR a omezeně i do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně s krátkou dobou do splatnosti. Je určen pro krátkodobé investování, i na dobu jeden rok a déle.
Sporobond 1,04 %
Dluhopisový fond, investující do státních dluhopisů ČR a omezeně i do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně, který je určen pro střednědobé až dlouhodobé investování s doporučeným investičním horizontem dva roky a déle.
Trendbond 1,43 %
Investiční strategie fondu je založena na konvergenčním efektu, tj. sbližování úrovně úrokových sazeb středoevropských zemí k sazbám Evropské měnové unie. Je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle. Tento fond není měnově zajišťován.
ČS Korporátní dluhopisový 0,42 %
Tento fond investuje zejména do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně, částečně i do východoevropských korporátních dluhopisů. Měnové riziko je plně zajištěno. Fond je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle.
High Yield dluhopisový 0,33 %
Nakupuje vysoce úročené (high-yield) dluhopisy evropských firem. Investor může jeho prostřednictvím dosáhnout možného vyššího zhodnocení, přičemž je vystaven vyššímu kreditnímu riziku. Je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle.
Smíšené fondy
Konzervativní mix 0,70 %
Smíšený podílový fond vhodný pro méně zkušené investory, kteří preferují pevně úročené finanční instrumenty, nicméně chtějí v omezené míře investovat i na akciových trzích. Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 10 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont jsou tři roky a déle.
Optimum 1,02 %
Smíšený podílový fond s komplexní investiční strategií zahrnující i realitní složku, která pružně reaguje na tržní vývoj. Fond je vhodný pro konzervativněji laděné investory. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Universum 0,98 %
Smíšený podílový fond s komplexní investiční strategií a akciovou složka portfolia, která je z velké části tvořena přímou investicí do konkrétních akciových titulů. Je určen především pro konzervativněji laděné klienty. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Vyvážený mix 1,42 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 30 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Dynamický mix 1,75 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 50 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont je pět let a déle.
Akciový mix 2,26 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 75 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont je pět let a déle.
ČS fond životního cyklu 2030 0,98 %
Podílový fond vhodný pro investory, kteří plánují odchod do penze v roce 2030 (nebo okolo roku 2030).
Přehled výkonností všech podílových fondů
Výše uvedené informace nepředstavují investiční doporučení ani investiční poradenství dle příslušných právních předpisů a nemohou být považovány za nabídku k nákupu či prodeji jakéhokoli investičního nástroje. Můžete se nacházet mimo cílový trh výše uvedených investičních nástrojů. Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, přičemž není zaručena návratnost původně investované částky. Minulá výkonnost nezaručuje stejnou výkonnost v budoucím období. Váš konkrétní investiční záměr doporučujeme konzultovat s odborným poradcem, který ověří, že plánovaná investice bude přiměřená vašim odborným znalostem a zkušenostem, že bude v souladu s vašimi potřebami a prioritami, majetkovými poměry a vztahem k riziku, a že se váš investiční profil shoduje s cílovým trhem konkrétního investičního nástroje. Zároveň vás seznámí se všemi případnými riziky konkrétního investičního nástroje. Více informací naleznete na investičním portálu www.investicnicentrum.cz.