Česká spořitelna (ČS) přijímá oznámení dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů („zákon o ochraně oznamovatelů“). Níže najdete souhrn těch nejdůležitějších informací k tématu: na koho se obrátit, s čím a kdo může podat oznámení, jakým způsobem a co se s ním bude dít. S oznámením, které nám předáte, se můžou seznámit pouze pověřené osoby, tzv. Whistleblowing Officeři, nikdo jiný nemá k oznámením přístup.
Pověření whistleblowing officeři v České spořitelně jsou:
Hana Krňávková
David Bažant
Jak nám můžete oznámení předat:
K předání vašeho oznámení k rukám Whistleblowing Officerů, můžete využít tyto způsoby:
- zaslat e-mail na adresu whistleblowing@csas.cz,
- zavolat na číslo +420 704 981 450 (Hana Krňávková) nebo +420 705 841 286 (David Bažant),
- využít externí online platformu NENECH TO BÝT (NNTB), kde lze kromě anonymního písemného oznámení zanechat oznámení formou namluveného záznamu; pro podání oznámení použijte kód České spořitelny: 58w3362q8f a po učinění oznámení si prosím zapište unikátní přístupový klíč pro další komunikaci s Whistleblowing Officerem,
- osobně v sídle společnosti či na jiném místě stanoveném na základě předchozí dohody s Whistleblowing Officerem, kdy vám bude umožněno podání oznámení v přiměřené lhůtě od vaší žádosti, nejpozději však do 14 dnů,
- zaslat dopis na adresu: Česká spořitelna, a.s., Olbrachtova 1929/62, 140 00 Praha 4, k rukám: Hana Krňávková nebo David Bažant a obálku označte: „NEOTEVÍRAT - WHISTLEBLOWING“
Oznámení je umožněno:
- současným nebo bývalým zaměstnancům ČS,
- jiným osobám, které pro ČS provádí nebo prováděly práci či jinou obdobnou činnost (např. na základě pověření nebo smlouvy o poskytování dodávky, služby, stavební práce a/nebo jiného obdobného plnění),
- stážistům nebo brigádníkům,
- současným i bývalým obchodním partnerům, dodavatelům vykonávajícím i zprostředkovaně činnost pro ČS.
- Kromě využití vnitřního oznamovacího systému má oznamovatel možnost využít i externí způsoby oznámení:
- oznámení prostřednictvím oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti,
- oznámení prostřednictvím uveřejnění, například do médií (ale jen v mezních případech vyjmenovaných v § 7 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně oznamovatelů).
- protože jsme povinnou osobou dle zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, máme i specifická pravidla. Pokud některý z našich pracovníků či vedení porušil daný zákon, nebo má jít o situace, se kterými jsou spojeny podezřelé obchody, nemůžete učinit externí oznámení prostřednictvím oznamovacího systému u Ministerstva spravedlnosti. V takovém případě je potřeba oznámení učinit prostřednictvím Finančního analytického úřadu.
Jaká oznámení můžete prostřednictvím whistleblowing systému podat?
Oznámení se musí týkat možného či již uskutečněného protiprávního jednání k němuž došlo nebo má dojít v rámci ČS nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti pro ČS a které splňuje následující kritéria:
- má znaky trestného činu;
- má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100.000,- Kč;
- porušuje právní předpisy nebo předpisy Evropské unie v oblasti finančních služeb;
- porušuje právní předpisy v oblasti daně z příjmu právnických osob;
- porušuje právní předpisy v oblasti předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu;
- porušuje právní předpisy na ochranu spotřebitele;
- porušuje právní předpisy v oblasti ochrany osobních údajů; nebo
- porušuje další právní předpisy uvedené v odst.1 § 2 zákona o ochraně oznamovatelů.
Jak oznámení řešíme?
- do 7 kalendářních dnů vám písemně potvrdíme přijetí oznámení;
- příslušný Whistleblowing Officer prošetří okolnosti oznamovaného protiprávního jednání. Následně navrhne opatření na zabránění pokračování oznamovaného jednání a nápravu stavu.
- nejpozději do 30 dní vás budeme informovat, jak bylo oznámení posouzeno a jaká byla přijata opatření. Pokud náročnost a obsáhlost šetření vyžaduje více času, může být lhůta prodloužena dvakrát o 30 dnů (celkem o 60 dní).
Další důležité informace před podáním oznámení
Oznamovatel by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měl mít pádný důvod se domnívat, že jim oznamované či zveřejňované skutečnosti jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Za takové jednání můžete nést následky jak ze strany České spořitelny, tak ze strany poškozené osoby a/nebo státních orgánů. Za přestupek vám hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč v souladu s § 23 zákona o ochraně oznamovatelů.
Nejen v případě anonymních podání je velmi důležité uvést co nejvíce informací (např. vymezení času a místa události, osob, kterých se to týká, poskytnou konkrétní dokumenty, jsou-li k dispozici a všech dalších okolností případu), které nám umožní věc efektivně vyšetřit a následně přijmout rychlou a účinnou nápravu.