Společně jsme #silnější

Jsme tu pro vás. A budeme.

Vždycky nám záleželo na tom, aby se vám dařilo líp. Ať se psalo jakékoliv století, dívali jsme se dopředu a stejným směrem jsme se snažili posouvat i celou společnost. První vkladní knížkou jsme vám v roce 1825 umožnili spořit a od té doby jsme spolu dokázali úžasné věci. Když se za nimi ohlédneme, jedno je jasné – že společně jsme #silnější.

Jak jsme spolu předbíhali dobu

1825: První vkladní knížka

Byla to právě naše vkladní knížka, na kterou si tehdy lidé začali ukládat své první koruny. Díky tomu mohli vzít budoucnost do vlastních rukou a začít uskutečňovat své plány. Třeba si z úspor pořídit byt ve městě a přestěhovat se za lepší prací nebo rozjet vlastní podnikání.

1869–1874: První akciové podniky

Vždy jsme podporovali domácí podnikatele a podnikatelky. Byli jsme u založení prvních akciových cukrovarů, skláren nebo pivovarů, které pak proslavily naši zemi po celém světě. Každý občan bez rozdílu měl možnost do nich investovat a zhodnocovat tak vlastní úspory.

1885: Stavba Rudolfina

Věříme, že kulturní život je jednou z podmínek ekonomické prosperity. V časech, kdy umění nebylo zdaleka tak dostupné širokým vrstvám jako dnes, jsme proto věnovali české kultuře Rudolfinum. Hrdě jsme financovali jeho stavbu a s úžasem sledovali velká díla, která na sebe nenechala dlouho čekat.

  • Své 50. výročí tehdy oslavila Česká spořitelna stavbou Rudolfina a zpřístupnila tak výstavy a symfonické koncerty obyčejným lidem.
  • Architekty projektu se stali Češi Josef Zítek a Josef Schulz.
  • Slavnostní otevření budovy se konalo 7. února 1885.
  • Po otevření se Rudolfinum stalo sídlem Obrazárny, hudební konzervatoře a Uměleckoprůmyslového muzea. Se všemi třemi institucemi uzavřela Česká spořitelna smlouvu o bezplatném užívání budovy, pokud budou sloužit podpoře umění.
  • Dne 4. ledna 1896 se v Rudolfinu konal první koncert České filharmonie. Dirigentem byl Antonín Dvořák a podle něj se jmenuje i hlavní koncertní síň.
  • Po první světové válce, v roce 1918, se Rudolfinum stalo zázemím pro poslaneckou sněmovnu Národního shromáždění.
  • V roce 1946 se do prostor Rudolfina nadobro vrátila Česká filharmonie.
  • V Rudolfinu se na mnoha místech nachází motiv včely, která je symbolem spořivosti a činorodosti. Dodnes tak připomíná Českou spořitelnu jako tehdejšího mecenáše.
  • Na střeše Rudolfina jsou úly. Ty jsou domovem včel, které vyprodukují až 60 litrů medu ročně.
  • Dnes dveřmi Rudolfina vstoupí 150 000 návštěvníků ročně.

2022: Technologické vychytávky

Byla to malá „revoluce“, když jsme v roce 1989 přišli s prvními bankomaty a platebními kartami u nás. A vy nás inspirujete k tomu, abychom byli o krok napřed i dnes. Každý den vám usnadňujeme život třeba placením mobilem nebo hodinkami. Jako první jsme také přišli s dárcovskými totemy, přes které můžete přispívat na dobrou věc stejně jednoduše jako při placení v obchodě.