Vídáte občas reklamy, které nabízejí výhodné investice? Slibují bezpečné a zajímavé zhodnocení investovaných prostředků? Vypadá to lákavě, ale může to být podvod. I tady platí: dvakrát měř a jednou řež.
Investiční podvod může mít mnoho podob
Vyznat se v investičních nabídkách nemusí být snadné a podvodníci toho mohou zneužít. Přicházejí s čím dál propracovanějšími způsoby, jak vás nalákat. Základ je ale vždy stejný – snaží se vzbudit dojem, že zbohatnete.
- Někdy začíná i malou částkou
Třeba míň než 10 000 Kč… Na této malé částce vám podvodník bude velmi důvěryhodně ukazovat, jak hodnota vašich investic roste. Jakmile uvěříte, že to funguje, přiměje vás investovat víc.
- 42 % investičních podvodů začíná reklamou na internetu
Často zneužívají známé firmy, jako je třeba ČEZ, nebo osobnosti, jako jsou Petr Pavel, Andrej Babiš a další.
Jak takovou reklamu poznat?
Podívejte se na další ukázky podvodů.
37 % investičních podvodů začíná výzvou, že si máte vyzvednout výnos ze zhodnocené investice
A to i když jste třeba nikdy neinvestovali. Abyste se dostali ke svým penězům, musíte nejdřív poslat jakýsi „poplatek“.
Překvapte podvodníka tím, že si ho ověříte.
Jak podvod může vypadat?
- Reklama na internetu nebo falešné webové stránky nabízejí výhodné investice (do akcií či kryptoměn).
- Na těchto stránkách zanecháte svůj kontakt, často se jedná o telefonní číslo.
- Falešný investiční poradce vás kontaktuje po telefonu a velmi důvěryhodně a dlouho vám vše vysvětluje.
- Pokouší se vás přesvědčit, abyste si začali posílat peníze na investiční účet, nebo vám rovnou nabídne pomoc přes program nebo aplikaci, kterou si máte stáhnout do svého zařízení. (To nikdy nedělejte, dovolíte tak podvodníkovi, aby vaše zařízení ovládal bez vašeho vědomí.)
- Abyste mu snáze uvěřili, někdy pro začátek nabídne možnost investovat po malých částkách, třeba jen 5 tisíc. To abyste si vyzkoušeli, jak to „funguje“.
- Pak vám může na falešných investičních stránkách ukázat, jak se investice zhodnocuje. Stránky jsou velmi profesionální a působí důvěryhodně. Mají za úkol vás přesvědčit, že investice opravdu funguje, a přimět vás, abyste poslali další peníze.
- Problém přijde, jakmile si budete chtít vybrat svůj výnos nebo investici ukončit a peníze vrátit. Poradce bude výplatu financí zdržovat a bude vás přesvědčovat, že je nutné ještě zaplatit různé daně a poplatky. Ale ani po jejich zaplacení své peníze nedostanete.
Pokud falešné nabídce podlehnete, podvodníci se vás pravděpodobně budou snažit přesvědčit, abyste při zadání platby uváděli nepravdivý účel platby (např. dovolená, nákup auta aj.). Cílem je zabránit tomu, aby vás banka před nebezpečím včas varovala.
Jak se bránit?
- Ověřujte si, s kým komunikujete. Přečtěte si naše tipy, jak na to.
- S nikým nesdílejte přístupy a hesla ke svému účtu nebo čísla na kartě.
- Neinstalujte si žádné programy/aplikace na základě telefonního hovoru. Jak už bylo řečeno, dali byste tím podvodníkům neomezené možnosti, aby vás mohli připravit o peníze.
- Dejte pozor, co a komu potvrzujete. Přečtěte si naše tipy, jak si dávat pozor.
- Požadujte od protistrany návrh smlouvy a tu si pečlivě prostudujte. Podvodníci obvykle investice nabízejí bez jakékoli smluvní dokumentace, kterou by bylo třeba podepsat.