Co je to směnka
Směnka je cenný papír, který slouží k zajištění závazku. Vystavitel směnky (dlužník) se na směnce upíše k tomu, že věřiteli zaplatí dlužnou částku uvedenou na směnce.
Jak směnka funguje
Se směnkou můžete obchodovat, ale také ji můžete převést na někoho jiného. Použití směnek upravuje speciální směnečný a šekový zákon, který stanovuje přesné podmínky, jak má směnka vypadat. Pokud je směnka špatně vyhotovená, může být neplatná.
Co musí směnka obsahovat
Zákon neupravuje formu směnky. Je však nutné, aby měla písemnou podobu. Zákon naopak jasně stanovuje, co vše by měla směnka obsahovat.
Náležitosti směnky:
- V textu musí být slovo směnka a slib (příkaz) o zaplacení dané částky.
- Částka, která se musí uhradit.
- Jméno toho, kdo má danou částku splatit, a vlastnoruční podpis dlužníka.
- Jméno toho, komu má být placeno.
- Doba splatnosti a místo, kde musí být směnka zaplacena.
- Datum a místo vystavení směnky.
Existují i předpřipravené vzory směnek, které si stačí jen vytisknout a vyplnit.
Druhy směnek
Základní rozdělení směnek:
- Směnka vlastní – dlužník se sám zavazuje k tomu, že do stanovené splatnosti zaplatí věřiteli dlužnou částku uvedenou na směnce.
- Směnka cizí – vystavitel směnky ukládá někomu třetímu, aby ve stanoveném čase zaplatil dlužníkovi danou částku. Třetí stranou je obvykle banka.
Další dělení směnek podle jejich účelu:
- Platební směnka – k proplacení dojde až v době její splatnosti. Do té doby ji můžete prodat, a peníze tak využijete ještě před její splatností.
- Zajišťovací směnka – zajistí, že dojde k reálnému uskutečnění jiného závazku, a pokud k tomu dojde, důvod proplacení směnky zaniká. Taková směnka se nejčastěji využívá pro zajištění úvěrů a půjček (kromě spotřebitelských úvěrů).