Opravdu píše vaše dítě? Dejte si pozor na nový podvod

Zprávou, která se tváří jako od dítěte nebo vnoučete, začíná podvod, který se aktuální šíří Českem. Údajný potomek v ní žádá rodiče nebo prarodiče o peníze, protože má problémy. Pokud příjemce zprávy uvěří a peníze pošle, přijde o ně.

Jak podvod probíhá?

  1. Přijde vám SMS, zpráva do chatovací aplikace nebo e-mail od neznámého odesílatele.

  2. Odesílatel se představí jako vaše dítě nebo vnouče.

  3. Ve zprávě vám tvrdí, že se ocitlo v nesnázích, píše od přátel a potřebuje peníze.

  4. Variantou je tvrzení, že má nové číslo. Dál pak pokračuje v konverzaci a v dalších zprávách vás poprosí pod smyšlenou záminkou o peníze.

  5. Spolu s prosbou zašle i číslo účtu, na které máte finance poslat.

Jak se proti podvodu bránit?

  1. Ověřte si, jestli skutečně komunikujete se svým potomkem. Kontaktujte ho na jeho čísle, které znáte, případně prostřednictvím jiných kanálů nebo jeho přátel.

  2. Nesdělujte do zprávy žádné citlivé údaje, pokud si nejste na 100 % jistí, že víte, s kým komunikujete.

  3. Dejte pozor, co a komu platíte. Neodesílejte peníze na cizí účet, o kterém nevíte, komu patří.

Příběh z praxe: historka o rozbitém telefonu

Panu Karlovi přišla přes aplikaci WhatsApp zpráva z neznámého čísla. Odesílatel tvrdil, že je jeho dcera a píše od kamarádky, protože má rozbitý mobil. Tatínka žádala o zaslání peněz na nový, neměla u sebe potřebný obnos. Pan Karel proto obratem odeslal peníze na účet, který domnělá dcera poslala. Až později ho zarazilo, proč nechtěla peníze zaslat na její účet. Spojil se s ní přes sociální sítě a dozvěděl se, že mu nikdy nepsala a telefon rozbitý nemá. Pan Karel naletěl podvodníkům.

Podobných příběhů se v posledních týdnech objevuje mnoho. Vyvolaný strach a obava o děti je často silnější než racionální uvažování. Buďte obezřetní a před odesláním jakýchkoli peněz si situaci i příjemce prověřte!