Vzdálený přístup do počítače

Při povolování vzdáleného přístupu do svého počítače buďte velmi obezřetní.
Můžete přijít o spoustu peněz.

Jak to může vypadat

„Výhodná“ investice

Pan Arnošt na internetu narazí na reklamu na výhodné nákupy kryptoměny, což se mu líbí. Na reklamu proto klikne. Rozhodne se, že si u dané společnosti založí účet pro investování do kryptoměny a pošle 300 Kč. Za pár dní mu zavolá osoba, která se představí jako zástupce společnosti. Budeme mu říkat prodejce. Prodejce Arnoštovi sdělí, že by mu rád ukázal, jak jeho nově zřízený investiční účet funguje. Přesvědčí ho, aby si nainstaloval program, s kterým to bude jednodušší, tedy tzv. vzdálený přístup do počítače. Arnošt si program nainstaluje a vzdálený přístup povolí. Prodejce se tak může v Arnoštově počítači pohybovat a také cokoli udělat. Třeba Arnošta přesvědčí, aby se přihlásil do svého internetového bankovnictví, kde pak podvodný prodejce už sám zadá platbu. Zbývá mu jen přemluvit Arnošta, aby mu buď předal potvrzovací SMS k transakci, nebo aby ji sám potvrdil v bezpečnostní aplikaci. Když mu Arnošt vyhoví, se svými penězi se může rozloučit.

Volá „Microsoft“

Paní Marie má hovor − údajně ze společnosti „Microsoft“. Telefonát může probíhat v angličtině. Volající Marii informuje, že má zavirovaný počítač a on jí viry pomůže odstranit. Požádá ji, aby si do počítače nainstalovala program, který je pro vyčištění počítače nezbytný. Marie je ráda, že se zbaví virů, a program si ochotně nainstaluje. Bohužel se ve skutečnosti jedná o nástroj, který podvodníkovi umožní počítač vzdáleně ovládat. Jakmile se volající k počítači připojí, začne paní Marii ukazovat, že je v něm spousta věcí špatně. Nakonec řekne, že všechno vyřešil a počítač je v pořádku, a chce za svou „práci“ peníze. Přesvědčí Marii, aby se přihlásila do svého internetového bankovnictví. Tam pak podvodník sám zadá platbu. Marie ji potvrdí, čímž přijde o peníze.

Na co si dávat pozor

  • Buďte obezřetní, když pročítáte reklamy na internetu nebo v e-mailových zprávách.
  • O nabídce, která vás zaujme, si na internetu vyhledejte víc informací.
  • Poraďte se s někým důvěryhodným ve svém okolí.
  • Nikdy neinstalujte do svého počítače programy na základě telefonního hovoru!
  • Nepovolujte přístup do počítače neznámým osobám.
  • Potvrzujte pouze to, co děláte vy sami − nepotvrzujte transakce, které zadává někdo jiný!
  • Nepředávejte bezpečnostní údaje k internetovému bankovnictví nebo ke kartě třetím osobám.

Co dělat, když se stanete obětí podvodu:

  • Kontaktujte linku 800 207 207 a zablokujte si internetové bankovnictví (případně kartu, pokud jste její bezpečnostní údaje pachateli předali).
  • Informujte se o možnosti storna daných transakcí (ne vždy je to možné).
  • Podejte trestní oznámení na Policii ČR.
  • Nechte si počítač zkontrolovat odborníkem, který z něj odinstaluje nebezpečný program a vyčistí ho od dalších případných virů.
  • Poté změňte své přístupové bezpečnostní údaje do internetového bankovnictví.

Tip: Na vás podvodníci nevyzrají 
Zjistěte, jak se bránit.

Kam dále

Bezpečnost a ochrana dat

Skimming

Podvodní prodejci